Zlomové datum pro miliony uživatelů počítačů. 14. říjen 2025 se může stát noční můrou
Říjen se stane pro velkou část uživatelů Windows zásadním datem. Někteří nad tímto operačním systémem možná zlomí hůl, jiní se přizpůsobí a další budou změnu ignorovat. 14. října 2025 totiž skončí oficiální podpora Windows 10 a přijde Windows 11. Bohužel, nový systém nebude úplně pro všechny a ten starý už bude mít problémy. Co s tím?
Ne všechny notebooky jsou kompatibilní s nadcházejícím systémem Windows 11 a to často ani ty novější. Společnost Microsoft každého uživatele už informovala, jestli si kvůli změně musí koupit jiný počítač.
Jaká přijde zásadní změna ve Windows
Po deseti letech přestane společnost Microsoft k systému Windows 10 vydávat aktualizace. Bude se to týkat jak technické pomoci, tak aktualizace funkcí a zabezpečení. S jakoukoliv chybou systému uživatelům společnost Microsoft už nijak nepomůže a počítače také zůstanou bez značné části zabezpečení před novými hrozbami. V řeči IT odborníků se tomu říká „end of support“ (EoS), tedy konec podpory.

Co znamená konec podpory prakticky?
Hned na první pohled se nic moc nestane. Při zapnutí počítač naběhne tak jako obvykle a i se starším systémem Windows 10 poběží. Jenomže od konce 14. října 2025 bude systém každým dnem zranitelnější. Kyberútočníci si to moc dobře budou uvědomovat, protože počítače mohou obsahovat chybu, která starým systémem nebyla opravena. Je pravděpodobné, že budou tyto útoky přichystané a cílené na miliony uživatelů Windows 10, kteří na nový systém nepřejdou.
Nebezpečí hrozí i těm počítačům, které mají nainstalovaný kvalitní bezpečnostní program a antivir. Skulinka se může objevit přímo v operačním systému.
Přechod na nový systém Windows by vlastně nebyl zase tak problematický. Uživatelé ukončení podpory starších systémů už znají z minulosti. Ta zásadní změna je ale v tom, že málokterý počítač tento přechod zvládne. V průběhu roku 2025 Microsoft pravidelně informuje uživatele, zda je jejich počítač s Windows 11 kompatibilní. Mezi základní hardwarové požadavky patří mimo jiné čip TPM 2.0 a aktivovaný Secure Boot.
Pokud počítač kompatibilní není, nezbývá milionům majitelů nic jiného, než si zakoupit nový počítač. A právě to je trnem v oku odpůrců Windows 11, kterým tak Microsoft nedává na výběr.
Jak reagují uživatelé
Zajímavé je, že velké procento uživatelů přechod na Windows 11 odmítá a to i za cenu bezpečnostního rizika. Podle statistik je v roce 2025 o Windows 10 stále o něco větší zájem než o nadcházející systém, což překvapuje i samotnou společnost Microsoft. Samozřejmě, že se podíl užívání Windows 11 bude stále zvyšovat, jak se bude blížit datum ukončení starého systému.

Co dělat, pokud nechcete Windows 11 a nový počítač
Zkusit můžete prodlouženou bezpečnostní podporu (ESU – Extended Security Updates). Za tu je nutné zaplatit, abyste dostávali bezpečnostní záplaty na období 1 až 3 let po ukončení podpory Windows 10. Cena se pohybuje okolo 30 až 60 dolarů za rok a měla by být rozšířena z firem i na domácnosti.
Další možností je instalace nového systému, a to u konkurence. Využít lze některou z variant Linuxu, například Ubuntu, Mint nebo Elementary. Systémy jsou nabízeny zdarma, jsou dostatečně zabezpečené a nejsou uživatelsky náročné.