Kradu chytře a jsem na to hrdý. Zadržený zákazník supermarketu se pochlubil svými triky
Krádeže jsou bohužel smutnou součástí každodenní nákupní rutiny. Podvodníci se neustále snaží vymyslet nové a vylepšené způsoby, jak z regálů odcizit zboží bez toho, aniž by je někdo chytil. Jedná se o dlouhodobý problém, který trápí majitele obchodů. Možností, jak zboží ukrást, je mnoho. O několik z nich se podělil nedávno chycený zlodějíček.
Od roku 2022 stoupl počet krádeží o alarmujících 30 %. Zatímco dříve se zloději zaměřovali především na luxusní a značkové položky, v posledních letech stále více sahají i po obyčejných věcech. Jedná se především o potraviny, oblečení nebo hygienické potřeby. Podle odborníků je k tomu dohnala složitá ekonomická situace – neutichající zdražování například z některých dříve běžných potravin udělalo lukrativní kousky zboží. A z průzkumů vyplývá, že nekradou pouze zákazníci! Obchodní řetězce evidují i případy, kdy kradli samotní zaměstnanci či členové ostrahy. Najdou se ale i jedinci, kteří kradou na zakázku.

Schovat a odejít
A přesně tímto nelegálním způsobem se „živí“ chycený muž, kterého zadržela při pokusu o krádež ostraha. Ta měla za to, že šlo o jeho ojedinělý případ. Když ho ale ohledně porušení zákona vyslýchala, muž členům ochranky doslova vyrazil dech. Přiznal totiž, že se krádeží dopouští úmyslně a opakovaně! Krádeže na objednávku jsou totiž bohužel čím dál častější. „Jednoduše přijdou jako zákazník do prodejny, vyhledají regál s hledaným zbožím a pak už čekají na svou příležitost. Neustále se ohlížejí, kontrolují své okolí a následně se snaží odejít z prodejny. V některých případech si koupí alespoň nějakou drobnost, aby jejich odchod nebyl tak nápadný,“ říká projektový manažer bezpečností agentury M2C Jan Čulík. Za pravdu mu dává i chycený pachatel.
Podvodníci mají obchody zmapované
Ten potvrdil, že je tento způsob efektivní a jednoduchý. V rušných a plných obchodech to jde nejsnadněji. „Už mám přesně vytipované denní doby, kdy se v obchodech nachází nejvyšší množství lidí. Poté je nepozorovaný odchod se zbožím nejjednodušší,“ říká zadržený pachatel. Už také přesně ví, jak se chovat, aby nevzbudil podezření. Největší zájem podle něj je o džíny, dětské oblečení a kosmetiku. „Rtěnky, parfémy, řasenky, deodoranty a žiletky jsou na seznamu celkem často. A já se vlastně nedivím, když se podívám na cenovky, jde o drahé věci,“ dodává. Z potravin se nejvíce krade čerstvé maso, alkohol, káva a sýry.
Ne vždy ale se schovanými věcmi nezištně odchází z prodejny. „Například potraviny lze ukrást i díky samoobslužným pokladnám. Stačí přelepit čárové kódy nebo maso namarkovat jako zeleninu. Hned je to levnější,“ říká. Výjimečně použije i podvod s lístky z lahvomatů. Zná totiž způsob, jak jednu basu vrátit třeba 5x. Za lístky pak kupuje potraviny.
Provize ze zboží
Jak sám říká, nejčastěji krade sám a podle toho, o co si jeho „zákazníci“ řeknou. Funguje to jednoduše – čím dražší zboží, tím větší provize. „Většinou si říkám o 50 % z ceny kradeného zboží. Dražší věci jsou riskantnější a lépe zabezpečené. Proto chci větší provizi,“ říká zadržený. Dokonce se s radostí pochlubil, na kolik si krádežemi za měsíc přijde. A nejedná se úplně o malou částku. „Měsíčně si takto vydělám i několik desítek tisíc korun. Nejvyšší měsíční výdělek doposud činil 30 000 Kč. Je to dobrý přivýdělek,“ odhalil. Dle svých slov často mění obchody a supermarkety, aby nebyl příliš nápadný. Během jeho poslední krádeže ho ochranka chytla poprvé.
Čas od času se ale stane součástí i organizované skupiny, a to především při krádeži drahých předmětů. Právě skupiny totiž dokážou napáchat největší škody. Ty se v obchodě rozdělí a hlídačům znesnadní práci. Navíc mezi sebou komunikují a dávají si navzájem vědět, kdo je zrovna v nejvýhodnější pozici. I to je jeden z velmi častých triků, jak se dopustit krádeže.

Hrozí jen pokuta
Říkáte si, jak je možné, že se zloději zvláště při opakovaných krádežích nebojí postihu? Odpověď se skrývá v mezeře českého legislativního systému, která hraje do karet podvodníkům. Pokud hodnota kradeného zboží nepřesáhne 10 000 Kč, jde o přestupek, nikoliv trestný čin. Tzv. drobná krádež, tedy přestupek, může být kvalifikován jako trestný čin, jestliže během krádeže bylo použito násilí, vyhrožování nebo vloupání. Za přestupek nicméně pachatelům hrozí pouze pokuta nebo jiné správní sankce, nikoliv odnětí svobody. Pokuta může dosáhnout maximálně 50 000 Kč, při opakovaném přestupku pak 70 000 Kč. V případě trestného činu hrozí odnětí svobody až na 2 roky a peněžitý trest. Proto si lidé kradoucí v obchodech dobře hlídají celkovou sumu odcizeného zboží. Vědí, že za cokoliv kradeného pod 10 000 Kč jim nehrozí pobyt ve vězení. Hranice přitom bývala 5 000 Kč, v roce 2020 ji ale vláda zvedla na dvojnásobek.
„Nikdy neberu pohledávky na zboží, které je dražší než 10 000 Kč. To nechci riskovat. Pokud mě chytí s levnějším zbožím, ještě se to dá zvládnout. Do vězení ale nechci,“ dodává přistižený. Podle svých slov s krádežemi přestat nehodlá. Jak zdůrazňuje, krade chytře a je na to pyšný.
Zboží za miliardy
Jak moc velkou paseku kradené zboží konkrétní supermarketům způsobí ale obchodní manažeři většinou sdílet nechtějí. Podle nich jde o citlivé téma. „Prosíme o pochopení, že přesné vyčíslení považujeme za interní informaci, kterou nezveřejňujeme,“ říká mluvčí Lidlu Tomáš Myler. Ročně se však v českých obchodech podle odhadů ukradne zboží v celkové hodnotě 10 miliard korun. Krádeže představují asi 1 % z celkových tržeb obchodů.