Meteorologové právě přehodnotili předpověď a vydali výstrahu: Ve čtvrtek přijde armagedon. Je nutné zajistit domovy
Léto je obdobím, které si většina lidí spojuje s dovolenými, koupáním a dlouhými večery venku. Horké dny k němu zkrátka patří, i když občas umí být pořádně únavné. I ti, kteří si jinak libují ve slunci a teple, občas přiznají, že tropické hodnoty mají své meze. A právě na takové dny se podle meteorologů máme připravit už brzy.
Předpověď na čtvrtek totiž doznala zásadních změn. Zatímco ještě před pár dny to vypadalo na běžný letní den, aktualizované modely ukazují extrémní nárůst teplot. Meteorologové proto vydali výstrahu a na internetových fórech už lidé situaci komentují slovy jako „armagedon“ nebo „letní apokalypsa“
Teploměry mohou atakovat až 37 °C
Česko čeká ve čtvrtek výheň, jakou letos zatím nezažilo. Meteorologové očekávají jasné až polojasné nebe, minimum větru a teploty mezi 33 až 37 stupni. Odpoledne a večer se mohou zejména v Čechách objevit bouřky z tepla, ale ty přinesou spíš dusno než skutečné osvěžení. Už noc předtím bude tropická, rtuť v teploměru neklesne pod 18 °C, což znamená, že domy a byty se přes noc prakticky neochladí.
Od pátku začne nad naše území postupovat zvlněná studená fronta, která přinese přeháňky a bouřky. Teploty klesnou, ale zatím jen mírně. O víkendu by se však situace mohla zlomit, denní teploty by měly spadnout na 21 až 26 stupňů a noci budou konečně chladnější.

Připravte domov na extrémní vedra
Jakmile venkovní teplota překročí tu v interiéru, je potřeba všechna okna zavřít a zatáhnout žaluzie nebo závěsy. Pokud máte doma jen tenké záclony, pomůže, když je navlhčíte rozprašovačem na květiny. Ideální je neotevírat okna znovu až do večera, kdy se venkovní vzduch konečně ochladí. V tu chvíli větrejte naplno, klidně i průvanem.
Běžný větrák vás v takovém vedru neochladí, jen víří teplý vzduch. Umístěte před něj misku s ledem, studenou vodou nebo zmraženou PET lahev. Vzduch, který jím proudí, tak bude mnohem chladnější. Pokud máte dva větráky, postavte je naproti sobě, vytvoříte tím křížový vánek, který pomůže cirkulaci. Zavřete dveře do místností, které nepoužíváte, aby se ochlazovaný vzduch nesnažil dostat všude. Ideálně se soustřeďte na jednu místnost, ve které budete během dne trávit čas.
Zkuste také napustit pár centimetrů studené vody do vany nebo lavoru a nechte ji pomalu odpařovat. Vzduch se tím zvlhčí a zchladí. Nebo zavěste mokrý ručník či prostěradlo do průvanu, případně ho položte na sušák.
Každý spotřebič zvyšuje teplotu
Ve čtvrtek rozhodně nepoužívejte troubu. Jakmile ji zapnete, místnost se přehřeje během několika minut. Stejné platí pro sušičku, žehličku, výkonné počítače nebo i běžnou televizi. Pokud je nutné něco připravit, použijte mikrovlnku, ale raději se spolehněte na studenou kuchyni, zeleninové saláty, pomazánky, jogurt, ovoce. Všechny elektrospotřebiče, které právě nepotřebujete, vytáhněte ze zásuvky. I v pohotovostním režimu totiž produkují teplo.
Posloužit mohou i pokojové rostliny. Například gumovník, monstera nebo palma mohou v takových dnech udělat víc, než se zdá. Přirozeně odpařují vodu, čímž zvlhčují a ochlazují vzduch. Navíc poskytují stín, stačí je umístit k oknům a nechat je filtrovat část slunečního světla. Je to přírodní forma klimatizace, která nestojí ani korunu za elektřinu.

Vyhněte se ledové vodě
Na tělo používejte jen vlažnou nebo mírně chladnou sprchu, ledová je kontraproduktivní, protože uzavře póry a tělo si teplo naopak udrží. Po sprše se neutírejte, nechte vodu na kůži oschnout, odpařování vás ochladí. Pro okamžitou úlevu pomůže přiložit studený ručník nebo gelový polštářek na zápěstí, zátylek, čelo nebo chodidla. A samozřejmě pijte. Pravidelně, i když necítíte žízeň.
V tropické noci se tělo přehřívá i během spánku. Osvědčenými triky je lehké bavlněné nebo lněné prostěradlo místo peřiny. Povlečení nebo pyžamo můžete na chvíli dát do mrazáku. Pokud máte chladicí gelové polštářky, dejte je pod prostěradlo nebo vedle sebe do postele.