5 vět, které dle psychologů často říkají hloupí a neschopní lidé. Sedí to přesně, zapátrejte v okolí
Psychologové odhalili fráze, které často používají lidé s omezenou inteligencí. Snaží se jimi manipulovat, ale místo toho jen prozrazují svou neschopnost.
Už jste se někdy setkali s člověkem, který na vás působil velmi inteligentně a sebevědomě? Takové osoby dokáží zaujmout své okolí. Vypadá to, že moc dobře vědí, o čem mluví a jde z nich dobrá energie. Kromě toho se nebojí říkat věci nahlas, což je v dnešní době pro mnoho lidí pozitivní vlastností.
Jenže časem si začnete všímat toho, že něco není úplně v pořádku. Tito lidé často nedokážou odhadnout situaci. Nevědí, kdy je vhodné něco říct a kdy naopak mlčet. Na první pohled vypadají jako nezávislé osobnosti, které k životu nikoho nepotřebují. Ve skutečnosti svou nezávislost nevytvářejí proto, že by sami chtěli, ale proto, že svým jednáním od sebe ostatní přímo odhánějí.
Podívejte se proto na 5 vět, které podle psychologů říkají nejčastěji hloupí a neschopní lidé. Možná, že kolem sebe máte někoho podobného také.
„To není můj problém“
Tato věta zní poměrně sobecky. Řekne ji většinou někdo, kdo se nechce starat o problémy druhých. Tímto prohlášením si lidé stanovují určité hranice. Jenže to poukazuje i na nedostatek empatie a pochopení. Člověk, který takhle komunikuje, se distancuje od společných záležitostí a raději dá ruce pryč, než aby pomohl.
Může to také naznačovat jistou dávku lenosti, ale taková osoba se prostě vyhýbá problémům a nechce je řešit. Takové chování je pro dospělého člověka problém. Lidé se od něj dříve či později distancují a uvědomí si, že někoho takového kolem sebe mít nechtějí. Psychologové upozorňují, že takové fráze často používají lidé, kteří se neumí nebo nechtějí přizpůsobit společenským normám. Pokud náhodou tuhle větu říkáte občas také, pokuste se to změnit, dokud je čas.

„Proč jsi tak přecitlivělý/á?“
V momentě, kdy nám není úplně nejlépe nebo máme dokonce slzy na krajíčku, nechceme od nikoho slyšet, že jsme akorát přecitlivělí. A i kdybychom byli, je to normální lidská vlastnost. Stydět by se měla spíš osoba, která takovou otázku položila. Místo podpory vás totiž druhý člověk kritizuje nebo zesměšňuje to, jak se cítíte. Ten, kdo takovou větu pronesl, tím dává najevo svou nezralost. Experti tvrdí, že takový přístup bývá i známkou nízké sociální inteligence.
„To je blbost“
Tahle jednoduchá věta toho řekne dost za všechny. Na jednu stranu si někdo myslí, že je něco hloupost a nemá smysl se tomu věnovat. Na druhou stranu to ale poukazuje na to, že osoba, která tuto větu řekla, odmítá názory a nápady ostatních lidí. A přitom ani nemá dobrý důvod k tomu, proč by to měla být blbost. Říkáte tuhle větu občas také? Než příště usoudíte, že je něco zbytečné, zamyslete se nejdříve nad tím, proč.
„Tohle nemá cenu řešit“
Toto prohlášení často slouží k úniku před odpovědností a k ukončení nepříjemné situace, kterou dotyčný nechce řešit. Psychologové jej spojují s nízkou motivací, neschopností čelit problémům a nedostatkem angažovanosti. V týmu nebo ve vztahu to znamená, že taková osoba není partnerem, na kterého se dá spolehnout.

„Pochopil/a jsi to špatně“
Osoba, která vás začne obviňovat z toho, že jste něco nepochopili, nechce přijmout vlastní chybu a zodpovědnost za nedorozumění. Místo omluvy viní ostatní. Podle psychologů jde o manipulativní chování, které používají lidé, kteří neumí komunikovat.
Už jste některou z těchto vět slyšeli?
Pokud je vám nějaká z výše uvedených vět známá, pravděpodobně máte ve svém okolí někoho, kdo není zrovna mistr v komunikaci. Tyto fráze se navíc vyplatí zapamatovat. Jakmile je na vás někdo použije, hned budete vědět, s kým máte tu čest. A když si dotyčný své nedostatky ani neuvědomuje, může být opravdu těžké se s ním domluvit.