Dal jsem si u Máchova jezera dva kopečky zmrzliny, kávu a vodu. Když mi přinesli účet, málem jsem dostal infarkt
Letní idylka, šplouchání vody a vůně opalovacích krémů. Slunce pálí, davy proudí na pláže, a zatímco děti staví hrady z písku, dospělí si dopřávají ledovou kávu nebo zmrzlinu. Máchovo jezero, kdysi romantická kulisa pro verše Karla Hynka Máchy, je dnes jedním z nejoblíbenějších míst, kam Češi míří za rekreací. Avšak zatímco příroda zůstává nádherná, ceny se mění, a to takovým tempem, že mohou pěkně zamotat hlavu.
Na jednom z diskuzních fór jsme narazili na příspěvek muže, který se svěřil se svou čerstvou zkušeností. Chtěl si jen krátce odpočinout a občerstvit se, objednal si dva kopečky zmrzliny, espresso a lahev vody. „Nebudu radši psát, kolik to celé stálo, ale málem jsem dostal infarkt,“ napsal.
Největší jezero severních Čech láká pořád stejně
Máchovo jezero je pojem. Vzniklo už ve 14. století z rozhodnutí Karla IV., tehdy ještě jako rybník. Dnes jde o jednu z nejnavštěvovanějších rekreačních lokalit v Česku. Pláže, stánky, lesy, výhledy, lodní doprava i večerní zábava, všechno na jednom místě. Ať už sem přijedete s dětmi, partnerem nebo partou kamarádů, je skoro jisté, že nuda nehrozí.
Letos se návštěvníci dočkali několika změn. Pláže dostaly nové turnikety, pokladny, vznikly bezbariérové vstupy a upravily se i sprchy a sociální zázemí. Vodní atrakce ve Starých Splavech prošly obnovou a hotel Na Pláži se proměňuje na moderní apartmánové bydlení. Všechno naznačuje, že se oblast snaží přiblížit evropskému standardu. A s tím jdou ruku v ruce i ceny.

Výběr jídel je široký, cenovky ale mohou překvapit
Základ představují stánky, které najdete u každé větší pláže. Tam si stále můžete dát klasický párek v rohlíku za čtyřicet korun. O něco vydatnější jsou langoše, grilované klobásy nebo kus bůčku, tady už je běžná cena rovných sto korun. Pokud si dáte pečený hermelín nebo tortillu s náplní, počítejte s cenou kolem sto třiceti korun.
Pivo se drží na padesáti korunách za půllitr. Za limonádu, ledový čaj nebo ochucenou vodu ve stánku dáte zpravidla kolem třiceti až čtyřiceti korun. Pokud ale zvolíte balenou vodu přímo z chladicí vitríny, připravte si i padesát korun, záleží na místě a značce.
Za občerstvení zaplatíte klidně i 1000 Kč za osobu
V restauracích se ceny logicky zvyšují. Smažený sýr s hranolkami a tatarkou, jeden z nejklasičtějších pokrmů letních výletů, vás vyjde běžně na 160 až 200 korun. Těstoviny, ať už jde o boloňské, carbonaru nebo těstoviny s pestem, se pohybují kolem 280 až 320 korun. Když dostanete chuť na steak, připravte si alespoň čtyři sta korun. V lepších podnicích s výhledem na vodu nebo s večerním posezením pod světly se částky za hlavní masová jídla pohybují klidně i kolem pěti set.
Káva je samostatná kapitola. Zatímco někde si espresso dáte za šedesát korun, jinde zaplatíte rovnou stovku. Cappuccino, ledová káva nebo latté s příchutí se mohou přiblížit až ke 120 korunám. A pokud k jídlu nebo kávě přidáte ještě dezert, třeba palačinku, zmrzlinu nebo zákusek, a večer zakončíte koktejlem, dostanete se během jednoho dne bez problémů přes tisícikorunu na osobu.

Placený vstup a chytřejší parkování
Vstupné na pláže je letos 80 korun pro dospělé a 40 pro děti. Organizované skupiny platí jen 20 korun na osobu. Provoz zajišťují Technické služby města Doksy, které se zároveň starají o parkoviště. A tady přichází změny.
V Doksech zaplatíte 30 korun za hodinu, maximálně 200 za celý den. Ve Starých Splavech je hodinová sazba stejná, ale celodenní stání vyjde na 150 korun. Nové parkoviště u škváráku má stejnou cenu. Novinkou je chytrý systém bez papírových lístků, který má zrychlit odbavení a snížit provozní náklady.