V Kauflandu a Lidlu se začaly objevovat zvláštní zařízení. Zákazníci jsou zmatení a dožadují se vysvětlení
Kaufland a Lidl patří mezi jedny z nejoblíbenějších obchodů mezi českými zákazníky. Obě společnosti se proto snaží zákazníkům dodávat ten nejkvalitnější zákaznický servis a zavádět moderní technologie a služby. V těchto obchodech ale přibyly automaty, na které Češi dosud nebyli zvyklí. Podívejme se, o jakou novinku jde.
Povinné zálohování PET lahví v českém parlamentu dosud neprošlo. To ale neznamená, že by čeští zákazníci nemohli z vrácení plastových lahví těžit. Velká část obchodů v Česku tuto možnost totiž už dávno nabízí ve svých pilotních projektech.
Co jsou ta zvláštní zařízení?
Ve vybraných českých prodejnách obchodních řetězců Kaufland a Lidl byly instalovány samoobslužné terminály, do kterých zákazníci vkládají prázdné PET lahve a plechovky. Automaty roztřídí obal a vytisknou voucher na vybrané zboží.
Pilotní projekt odstartoval už začátkem roku 2023 a dosud mohli zákazníci automaty využít v desítkách prodejen, hlavně v Praze, Brně, Plzni, ale i dalších městech.

Nejde o nic nového
I když u nás plošné zálohování PET lahví vzbuzuje bouřlivou diskuzi a někdy možná i nepřiměřený strach, tento zpětný odběr lahví Češi už dávno znají a umí využívat. Dosud se to týkalo jen lahví ze skla, ale systém pro PET lahve a plechovky funguje na podobné bázi. Jde jen o to, zda je zákazník ochoten tento odpad doma před vrácením ukládat stejně jako lahve například od piva. Zpětný odběr PET lahví a plechovek je dobrovolný, i když nás tato povinnost v budoucnosti jednoduše nemine.
Co ukázal pilotní projekt
Zálohování petek a plechovek mezi Čechy nebude zase takové horké téma, naznačují výsledky pilotního projektu. Za necelé dva roky Lidl a Kaufland vybrali dohromady přes 1,4 milionu plastových a hliníkových obalů.
Obě společnosti také vytvořily zákaznickou anketu, která zjišťovala, jaká je vůbec ochota českých zákazníků uplatnit princip cirkulace odpadu. Ukázalo se, že převládá pozitivní trend. I když se v médiích spíše dočteme, že Češi mají problém s uskladněním plastových lahví a plechovek u sebe doma, anketa naopak dokázala, že tomu tak úplně není a až 70 % zákazníků s tím nemá problém.
V zahraničí jde o samozřejmost
To, co se v České republice teprve rozbíhá jako taková malá revoluce v recyklaci odpadů, v zahraničí už mnoho let zdárně funguje. Vyprávět by už od 80. let mohli například Švédové, ale aktuálně i Slováci, kteří systém zavedli v roce 2022. Na území Evropské unie zálohování PET lahví a plechovek funguje v 16 zemích.
Zajímá vás, kolik se na Slovensku vybralo obalů v prvním roce fungování? Celkem 820 milionů.
Povinné zálohování nás nemine
Česká republika návrh zákona o povinném zálohování PET lahví a plechovek neschválila, i když to bylo jedno ze stěžejních témat Ministerstva životního prostředí pod vedením Petra Hladíka (KDU-ČSL). Ministr neměl podporu nejen části svých vládních spojenců, ale musel se potýkat i s negativními reakcemi velké části obcí, které začaly považovat zálohování tohoto odpadu za riziko a narušení současného systému třídění odpadu.
Zálohování ale jednou Česko schválit musí. V opačném případě bude za nedostatečnou recyklaci (nejen třídění) plastů platit nadále pokuty Evropské unii. Jen za rok 2024 to bylo 2,5 miliardy korun, což jsou peníze, které vlády mohou využít smysluplněji.