Pokud se na vás chystá napadnout pes, zakřičte toto slovo. Stáhne ocas a útok si rozmyslí
Zřejmě každý z nás se už na ulici nebo v přírodě potkal se zatoulaným psem. Zatímco některá zvířata jsou k člověku přítulná nebo si ho nevšímají, u jiných existuje riziko napadení. Poradíme vám, jak se v takových situacích bránit. Mimo jiné může pomoct jedno slovo, které způsobí, že pes stáhne ocas a útok si rozmyslí.
Setkání s nepřátelským a agresivním psem představuje vážné nebezpečí při pohybu ve venkovním prostředí. Podle statistik Státního zdravotního ústavu čeští lékaři řešili v letech 2012 až 2021 celkem 8503 případů pokousání psem, což představuje průměrně sedmdesát incidentů měsíčně. Nejhůře při těchto střetnutích končí malé děti do čtyř let, u kterých psi často útočí na hlavu a krk.

Zachovejte klid a kontrolu
Experti se shodují na jedné věci. Prvním krokem při konfrontaci s potenciálně nebezpečným psem je zachování klidu. Státní zdravotní ústav ve svých oficiálních doporučeních uvádí: „Snažte se zachovat klid. Vyvarujte se rychlého a náhlého pohybu. Jakýkoli prudký pohyb (paží, ruky apod.) může nastartovat útok psa.“
Neutíkejte
Pokud vám zvíře vstoupí do cesty při rychlé chůzi nebo běhu, zpomalte nebo se zcela zastavte. Útěk totiž aktivuje lovecký instinkt psa. To platí i v případě, že jste na kole.
Nedívejte se zvířeti přímo do očí
Vyhněte se rovněž přímému očnímu kontaktu. Psi to mohou vnímat jako výzvu nebo hrozbu. Namísto toho sledujte psa periferním viděním nebo se dívejte mírně stranou.
Použijte svůj hlas
Účinné může být také použití hlasu. Veterináři doporučují mluvit na psa konejšivým a klidným tónem. Pokud nic z uvedeného nezabírá, otočte se ke psovi čelem, ale pohled mějte stále stočený lehce na stranu. Rozhodným a autoritativním, nikoliv však výhrůžným hlasem vydejte rozkaz, aby ustoupil. Použít můžete věty jako: „Jdi domů!“ nebo „Jdi pryč!“.
Fungovat mohou i stručné povely jako například: „Ne!“ nebo „Zpátky!“. Pes by měl ucítit vaši převahu, leknout se a ustoupit.
Odveďte pozornost psa
Jakýkoli předmět, který má člověk po ruce, ať už se jedná o botu, láhev nebo třeba batoh, může psa zaměstnat a vám poskytnout čas na bezpečný odchod. Předmět můžete použít také jako ochranu. „Tvrdost útoku můžete blokovat nastavením tašky nebo hozením bundy či kabátu před tlamu psa,“ radí sportovní kynoložka Naděžda Střalková.
Nabídněte psovi menší zlo
Pokud se situace vyhrotí, je třeba postupovat strategicky. „Když napadení neustává, musíme psovi zaměstnat tlamu. Jako menší zlo mu nabídneme chráněnou nebo i nechráněnou ruku,“ pokračuje Střalková. Následně by měl napadený zaútočit na nejzranitelnější místo psa, jakým je čenich, oči, krk nebo hrudník. Současně je důležité odrážet útoky od svých vlastních nejzranitelnějších částí těla.

První pomoc při pokousání
V případě, že dojde k pokousání, je třeba postupovat podle zásad první pomoci. Nejdříve je třeba zastavit krvácení. Poté očistit ránu od nečistot, dezinfikovat ji a přikrýt obvazem. Následuje převoz do nemocnice.
Včasné a efektivní ošetření rozhodně nepodceňujte. Hrozí výskyt infekce, v krajních případech i vztekliny. Trochu vás ale uklidníme – od roku 2002 nebyl na našem území evidován jediný případ vztekliny. Stojí za tím i přísný zákon, který ukládá majitelům povinnost označit každého psa mikročipem nejpozději do tří měsíců věku a pravidelně ho očkovat proti vzteklině, jinak hrozí pokuta až 20 tisíc Kč.
Občanský zákoník také stanovuje, že majitel nese plnou odpovědnost za škody způsobené svým psem, a to i v situaci, kdy pes utekl či se zatoulal. Náhrada škody se poté odvíjí od závažnosti způsobeného zranění.