Vláda se obrací k seniorům zády: Listonoš už jen tak důchody nedonese
Jestliže jste dosáhli stanoveného důchodového věku a máte splněnou vyžadovanou dobu důchodového pojištění, máte nárok na penzi. Důchody se pravidelně vyplácejí každý měsíc, a to ve stejný kalendářní den. Dříve byli senioři zvyklí na tradiční doručování důchodu poštou, to se ale teď mění. Díky inovacím a změnám už důchodcům pošťák peníze jen tak nepřinese.
V den seniorské výplaty byli většinou všichni penzisté doma a vyhlíželi poštovního doručovatele. Ten jim předal obálku s hotovostí, většinou si s lidmi chvíli poklábosil a dozvěděl se, co je u nich nového. Potom se přesunul o dům dál. Pro obě strany šlo o klasickou rutinu, od které se ale v dnešní době opouští. Česká pošta totiž doručuje stále méně důchodů v hotovosti. Klasická poštovní donáška se tak už stává spíše raritou.

Dvě varianty
Civilní důchody vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). K dispozici jsou dva způsoby – již zmíněné doručení hotovosti prostřednictvím České pošty nebo bezhotovostní převod na bankovní účet. Volba je čistě na každém jedinci a způsob doručení může být časem změněn na příslušné pobočce ČSSZ. A zatímco v minulosti si většina důchodců volila doručování hotovosti, teď už je novým trendem převod na účet. K této variantě se přiklání stále více seniorů.
Digitální svět
Co k tomu důchodce vede? Důvody jsou přitom logické a nepřekvapivé. Ačkoliv se to na první pohled nezdá, jde o následky přirozené změny. Už nějaký čas totiž naší společnosti vévodí digitalizace – lidé preferují platby kartou a vyřizování žádostí po internetu. Bezhotovostně dnes platí 75 % Čechů a od používání klasických bankovek a mincí se odklání i generace našich babiček a dědečků. Už není výjimkou, že senioři pravidelně využívají služeb internetového bankovnictví a v obchodech platí kartou. A tak je pro ně bankovní převod daleko pohodlnější.
Mnoho výhod
Bezhotovostní doručení má ale i další výhody. Minimalizuje se totiž riziko krádeže peněz. Peníze navíc chodí v přesně stanovený den a na účet se připíšou okamžitě. Lidé k nim tím pádem mají instantní přístup. Odpadá také nutnost být v danou hodinu doma. Jestliže totiž listonoš seniora na domácí adrese nezastihne, nemůže hotovost jen tak hodit do schránky. Příjemci nechá pouze lísteček s oznámením a hotovost zanechá na pobočce. Senior se pak na poštu musí vypravit a důchod si vyzvednout. Pro někoho může jít o jednoduchý úkol, pro některé jedince už ale může být cesta na poštu fyzicky náročná. Navíc může být celý proces ještě spojený s dlouhým čekáním ve frontě. Platba na účet je naopak úplně bez práce.
Fyzické doručování hotovosti je samozřejmě také nákladnější, a ačkoliv je zatím stále k dispozici, Česká pošta se od něj snaží co nejvíce upouštět. Netají se ani tím, že by ho v budoucnosti nejraději zrušila úplně. „Všem klientům doporučujeme zvážit možnosti změny způsobu výplaty důchodových dávek na bankovní účet. Tento způsob je pro klienty nejen levnější, ale také pohodlnější. Je to bezpečný způsob výplaty, který využívá stále více klientů. V hotovosti již vyplácíme pouze necelých 20 % důchodů,“ říká ústřední ředitel ČSSZ František Boháček. Drtivá většina důchodců už si tedy nechává penzi zasílat na účet. A může za to i nově zavedený poplatek.

Za hotovost si lidé připlatí
Zatímco bankovní převod je zadarmo, za poštovní doručení hotovosti lidé nově platí 78 Kč. Změna vstoupila v platnost 1. února 2025. Předtím poplatek činil 35 Kč. Zvýšením sazby vláda reagovala na rostoucí ceny poštovních pohledávek. „Česká pošta provozuje 2 900 poboček a kontaktní síť, ve které každý den dopisy a poukázky roznáší na jakékoliv místo v republice přes 4 000 doručovatelů. Své služby nemůže nabízet pod náklady. To by se ve svém důsledku projevilo i na kvalitě poskytovaných služeb,“ říká ředitel sdílených služeb Ondřej Škorpil. Kdo si tak i nadále nechá důchod vyplácet hotově, připlatí si. Zvýšení poplatku se netýká lidí, kterým byl důchod přiznán před 1. lednem 2010.
Seniorské účty plné výhod
Částka za doručení se seniorům odečítá přímo z důchodu ještě před výplatou. Jestli se chcete tomuto poplatku vyhnout a doručení změnit na digitální bezhotovostní verzi, můžete tak učinit osobně prostřednictvím formuláře na pobočce ČSSZ nebo elektronicky skrz datovou schránku. Vyřízení trvá většinou dva až tři týdny, pokud si zažádáte ihned po nejbližší výplatě, příští důchod už vám může přijít na účet.
Digitalizaci a online bankovnictví se navíc seniorům snaží usnadnit i samotné banky. Například ČSOB nebo Komerční banka důchodcům nabízejí speciální účty. „Seniorům nabízíme stejný účet, který je k dispozici všem klientům, přičemž ti nad 70 let mají oproti ostatním výhody,“ říká mluvčí Komerční banky Filip Hrubý. Mezi výhody patří například vedení účtu Plus zdarma, žádné poplatky za SMS zprávy a vkládání hotovosti na účet i v cizích bankách. ČSOB má věkovou hranici o 5 let nižší – seniorský účet si můžete založit už v pětašedesáti. A to nejen na bankovní pobočce, ale i na poště. „Česká pošta navíc proškoluje už od konce loňského roku ve spolupráci s námi speciální poradce pro seniory. Poradí jim třeba s tím, jak používat platební kartu, ale i bankovnictví v počítači nebo mobilu, aby se nemuseli ničeho obávat,“ říká mluvčí ČSOB Monika Hořínková. Jestliže si tedy stále necháváte důchod doručovat v hotovosti, zvažte přechod na bezhotovostní výplatu. Změny se rozhodně bát nemusíte. Čeká na vás větší pohodlí a ušetření za poplatky.