Senioři čekají netrpělivě ve frontě už od 7:00. Polévku zde koupíte za 5 Kč a hlavní jídlo za 39 Kč
Když se v Praze otevře stánek Výprodej hotových jídel, tvoří se fronty dlouhé desítky metrů. Lidé čekají už od brzkého rána. Důvod? Nabídka teplého jídla za ceny, které připomínají časy hlubokého socialismu.
Hovězí guláš za 55 korun, vepřová kýta s knedlíkem za 69 korun, nebo česnečka za 10 korun. A podle nedávné akce i polévka za pětikorunu.
Ranní rituál s táckem v ruce
Je krátce po sedmé a u nenápadného stánku v pražském Karlíně už postávají první zákazníci. Většina z nich jsou senioři, ale přicházejí i maminky s dětmi, pracující i studenti. Nejde přitom o klasickou výdejnu ani food truck s moderním street foodem. Jde o záchranné lano v době, kdy ceny v restauracích i obchodech stoupají závratnou rychlostí.
„Chodím sem každý den. Za stovku mám oběd i večeři, a ještě zbude na sladkost,“ svěřuje se paní Jaroslava, důchodkyně z nedaleké čtvrti. Láká ji nejen cena, ale i chuť. Jídla totiž připravují zkušení kuchaři, mnohdy bývalí zaměstnanci školních jídelen a závodních kuchyní.
Nabídka, která má smysl
Podle aktuálního menu z 27. května lze koupit česnečku s bramborem za 10 Kč, vepřové kostky s kolínky za 45 Kč a šunkovou rýži dokonce jen za 39 Kč. Polévky i hlavní jídla jsou vyznačeny alergenovým značením a celý výběr se mění denně. Některé dny jsou v nabídce i akce typu brokolicová krémová polévka za 3 Kč nebo vepřová pečeně se špenátem za 45 Kč.

Na Facebooku tohoto podniku sdílejí fotky jídel, menu i upozornění na výhodné nabídky. Pro mnohé klienty je to nenahraditelný zdroj informací, protože se nabídka mění prakticky každý den.
Kromě nízkých cen je důležitý i osobní přístup. Obsluha zná pravidelné zákazníky jménem, jídla často přibalí do krabičky zdarma a nikdo se zde necítí jako obtěžující element. Právě to je jeden z důvodů, proč si senioři tento stánek oblíbili.
Levně i jinde, ale není to samozřejmost
Podobné iniciativy by mohly pomoci i v dalších městech. V Chomutově funguje podobný koncept. Tamní výdejna prodává porce kolem 60 korun, ale výběr je menší a provoz omezenější. Rozdíl je i v atmosféře, pražský stánek působí jako komunitní prostor.
Levnou stravu nabídnou i některé školní jídelny, například v Ostravě nebo Hradci Králové. Zde se může veřejnost najíst za 70 až 90 korun. Nejde však o plošně dostupnou službu.
Chutně za babku? Jde to i doma
Zajímavou inspirací může být i domácí vaření. Existují recepty, se kterými lze uvařit i za 30 Kč na porci. Stačí se nebát levných a sezónních surovin, využít zbytky a zvolit jednoduchou přípravu.
Například:
- Šunkofleky se zeleninou (těstoviny, vejce, cibule, mražená zelenina) – 25 Kč
- Bramborový guláš (brambory, paprika, klobása) – 30 Kč
- Fazolový salát s vejcem a pečivem – 20 Kč
Přínos stánků jako ten v Karlíně je ale nenahraditelný pro ty, kteří již doma nevaří či nemohou. A právě na ně se celý koncept zaměřuje.

Co bude dál?
Organizátoři z Výprodeje hotových jídel uvažují o rozšíření projektu. Podle jejich slov se jedná s obcemi o možnostech otevření dalších poboček. Do budoucna zvažují i zavedení online objednávek pro seniory, kteří si pro jídlo nemohou dojít.
V době, kdy je cena za hlavní jídlo v restauraci běžně přes 150 korun, se podobné iniciativy jeví jako životaschopné a smysluplné řešení. Nejde jen o levný oběd, ale o důstojný přístup ke stravování pro všechny, kteří si restauraci dovolit nemohou.