Kdo odešel do důchodu v tomto roce, vyhrál jackpot. Ostatní přijdou o spoustu peněz
Důchodový systém v České republice prochází změnami, které výrazně znevýhodní nové důchodce. Kdo odejde do penze ještě letos, si tak může mnout ruce. Odcházíte totiž do důchodu za minutu dvanáct, čekají vás ještě podmínky značně výhodnější, než vaše mladší vrstevníky.
Ještě letos se například starobní důchody počítají podle pravidel zahrnujících valorizaci či tzv. zásluhové složky. Do důchodů se tak ještě letos započítává například doba studia, péče o děti nebo náhradní doby. Rozdíly mezi letošními a budoucími důchody tak mohou činit i několik tisíc korun měsíčně v neprospěch těch, kdo se do penze ještě nechystají
Husákovy děti to odnesou
Populační exploze 70. let si v příštích letech začne vybírat svou daň. Takzvané Husákovy děti totiž míří vstříc podzimu života, a protože jde o populačně velmi silnou generaci, zásadně to zatíží důchodový systém. Právě to je jedním z důvodů, proč vláda k nepopulární důchodové reformě přistupuje. Dojde k ní ale především na úkor penzí Husákových dětí, která již nemohou počítat s tak výhodnými podmínkami, jaké mají jejich předchůdci.

Důchody porostou o poznání pomaleji
Od roku 2024 vstoupila v platnost nová pravidla pro valorizaci důchodů, která znamenají pomalejší růst penzí než dříve. Zatímco v minulosti se důchody každoročně zvyšovaly o plnou inflaci a polovinu růstu reálných mezd, nově je to pouze inflace a třetina růstu mezd. Navíc byly výrazně omezeny mimořádné valorizace, které pomáhaly seniorům v dobách prudkého zdražování.
Například zatímco v roce 2023 se důchody díky mimořádným valorizacím zvýšily o tisíce korun, dnes by podobná situace znamenala nárůst jen v řádu stovek. Stát tak snižuje tempo růstu penzí v rámci úspor, což se negativně dotkne zejména budoucích důchodců, například početné generace Husákových dětí.
Do předčasné penze na úkor krácení důchodu
Další nepříjemnou změnou je zpřísnění pravidel pro předčasný odchod do důchodu. Zatímco dříve bylo možné odejít až o pět let dříve a krácení důchodu nebylo tak výrazné, nově se tato možnost zúžila jen na tři roky před řádným důchodovým věkem. Také se výrazně zpřísnily podmínky krácení, čím dříve člověk odejde, tím více se mu důchod trvale krátí.
Stát tak chce motivovat lidi, aby zůstali v pracovním procesu co nejdéle možné. Pro řadu fyzicky či psychicky vyčerpaných zaměstnanců je to ale tvrdá rána. Možnost odejít dřív do penze se pro ně stává prakticky nedostupnou.
Ekonomové varují před dramatickým dopadem
Podle ekonomů pocítí změny v důchodovém systému zejména lidé s podprůměrnými příjmy a dlouhou pracovní historií. Právě tito lidé totiž volí odchod do důchodu co nejdříve. Nový systém jim ale žádnou úlevu neposkytne, naopak, může je potrestat nižšími příjmy po zbytek života.
Senioři, kteří již starobní důchod pobírají, dostávali v minulém roce průměrně 21 tisíc korun. Předpokládá se ale, že budoucí penzisté, kteří do důchodu odejdou až po vstoupení reformy v platnost, mohou dostat o dva až tři tisíce méně. A to bez ohledu na to, jak dlouho pracovali a kolik brali.
Co dělat, pokud vás změny zasáhnou?
Možná jednou budeme stávající podobu starobních důchodů nazývat zlatou érou penzí. Pokud se vás odchod do důchodu ještě letos netýká, zřejmě na vás nečekají tak výhodné podmínky jako dnes. Pořád ale existují možnosti, jak si v důchodu finančně přilepšit. Patří sem práce na částečný úvazek, mladší ročníky ještě stíhají vytvářet finanční rezervy či chytře investovat. Ne všichni budoucí důchodci ale takové štěstí mají. Jejich důchod tak nejspíš nebude spolehlivým pilířem, jako dříve.
Změny v důchodovém systému dělí společnost na dvě skupiny. V jedné jsou ti, kdo odešli včas a těží z výhodného nastavení, ve druhé ti, na koho čekají leda nižší příjmy. Pro generaci Husákových dětí to bude zvlášť tvrdý náraz. Pro ty, kdo do důchodu zamíří ještě letos, je to vítězství, které už jim nikdo nevezme.