Pamatujete si z dětství na roztomilé mončičáky? Neuvěříte, za kolik vám za ně dnes zaplatí sběratelé
Mončičáci (oficiálně Monchhichi) se narodili v roce 1974 v Japonsku, kde je uvedla na trh firma Sekiguchi. Cíl byl jednoduchý. Vytvořit plyšovou hračku, která bude roztomilá a zároveň bude dítěti připomínat potřebu být milý a pečovat o druhé. Možná i proto měli ten věčně cucající prst, jako miminko, které potřebuje náruč. A ono to fungovalo. Ze země vycházejícího slunce se mončičáci rychle rozšířili do celého světa.
Do Československa dorazili především díky Tuzexu – obchodu s valutovým zbožím, kam se chodilo snít. Vedle žvýkaček a džín tam občas zabloudil i mončičák. Kdo ho měl, ten byl král (nebo královna) třídy.

Roztomilost, která přetrvává
Co je na nich tak kouzelného? Ten jejich jemný plyš, kulatý obličej, přiléhavé oblečky a fakt, že si cucali palec. Někdy měli čepičky, někdy bryndáčky, jindy sukýnky. Existovaly různé velikosti, od miniatury do kapsy po pořádné plyšáky na poličku. A každé dítě si našlo toho svého.
Dnes se mončičáci s plnou parádou vrací na scénu. Už to nejsou jen hračky do dětských ručiček, ale předměty, které vyvolávají silnou dávku nostalgie a spolu s ní i sběratelskou vášeň. Pro někoho jsou to vzpomínky na první opravdový dárek od rodičů, pro jiného symbol toho, co bylo za komančů vzácné a výjimečné. A přesně to z nich dělá žhavé zboží. Sběratelé je vyhledávají na aukčních portálech, burzách nebo v retro skupinách na Facebooku. Mončičák už není jen hračka. Je to suvenýr z dětství, relikvie z éry Tuzexu a zároveň investice do sentimentu, který zraje jako víno.
Kolik za ně dáte? A kolik za ně dostanete?
Zní to možná neuvěřitelně, ale mončičáci z 80. let mohou mít cenu vyšší než dnešní prémiové lego sady. Na aukčních serverech, jako je Aukro, se běžně objevují nabídky od 500 Kč, ale výjimkou nejsou ani částky přes 2 000 nebo 3 000 Kč.
Jedna exkluzivní sada dvou původních mončičáků z 80. let byla na Aukru nabízena za 3 499 Kč. A to nejsou žádné zlatem vyšívané panenky, jen obyčejní plyšáci s přibaleným sentimentem.
Cenu určuje stav, originalita a raritnost. Pokud máte kousek s původním obalem, oblečením, a hlavně bez známek dětského zacházení, máte doma poklad. Limitované edice nebo raritní modely jsou mezi sběrateli extrémně žádané.
Proč jsou tak cenní?
Možná za to může nostalgie. Možná kouzlo dětství, kdy bylo všechno jednodušší a kdy mít hračku ze Západu bylo jako vlastnit truhlu s pokladem. Mončičáci nesou příběh. Příběh malých radostí, vánočních přání, pískovišť a dětských pokojíčků, kde vedle nich ležely céčka, igelitky z ÖMV a žvýkačky Pedro.
A sběratelé, dnes často právě ti, kdo si s nimi hráli jako děti, se rádi vrací. A neváhají sáhnout hluboko do kapsy.

Máte je doma?
Pak neváhejte. Možná leží zapomenutý v krabici na půdě nebo ve staré komodě u babičky. Pokud je v dobrém stavu, určitě ho vyfoťte, spočítejte palce a šup s ním na aukční portál – nebo si ho nechte jako hřejivou vzpomínku na dětství.
Protože některé hračky nestárnou. A některé vzpomínky mají větší cenu, než byste čekali. Pokud chcete znát přesnou hodnotu svého mončičáka, zkuste projít uzavřené aukce, poptat se v retro skupinách na Facebooku nebo se obrátit na sběratelská fóra. Ale pozor, jakmile si ho znovu vezmete do ruky, možná si ho budete chtít nechat navždy.