Senioři to neví, ale nemusí platit za svoz odpadu. Stačí přijít na úřad s občankou
Všichni pravidelně platíme za vyvážení popelnice. Většina lidí nad touto částkou jen mávne rukou, ovšem pro ty, kdo mají hlouběji do kapsy, je to jedna z mnoha dalších položek, které jim mohou komplikovat život. To se týká například seniorů, pro které může být problém z důchodu platit i základní výdaje. Řada z nich ale netuší, že zrovna poplatek za svoz odpadu se jich nejspíš netýká.
Poplatky za vyvážení popelnic se platí v každé obci v trochu jiném termínu. Obvykle to bývá koncem května, některá města ale mají například platbu rozdělenou na dva termíny, případně ji řeší nějakým jiným způsobem. Je proto potřeba se vždy informovat na úřadě té obce, ve které žijete.
Rozdíly najdeme také v tom, kolik za tuto službu vlastně zaplatíme. Každá obec si totiž výši poplatku nastavuje sama. Pokud máte popelnici vlastní, budete za ni platit podle četnosti vyvážení a jejího objemu. Lidé, kteří žijí v paneláku nebo činžovním domě, se o tento náklad dělí s ostatními obyvateli domu a bytové družstvo nebo společenství vlastníků jej rozpočítává mezi bytové jednotky. V průměru ale zaplatíte obvykle kolem 500-1000 korun ročně na osobu.

Senioři mohou mít s platbou problém
Pro pracujícího člověka to většinou nepředstavuje významnější problém, ovšem pokud se jedná o důchodce, jejichž výše starobního důchodu se pohybuje pod průměrem, každá tisícikoruna může být velký zásah do rozpočtu.
Existují ale občané, kteří jsou od povinnosti hradit poplatek za svoz odpadu osvobozeni. Jedná se víceméně o dvě skupiny. Tou první jsou děti do čtyř let věku, druhou představují senioři. Velmi často se ale stává, že vůbec netuší, že platit nemusí. A tak každý měsíc nadále poctivě hradí složenky, i když by nemuseli.
Netýká se to ovšem každého seniora. Do důchodu se v Česku odchází obvykle v pětašedesáti letech, ačkoliv i v tom mohou být individuální rozdíly. Pobírání starobního důchodu ale automaticky neznamená, že jste osvobozeni od povinnosti platit za svoz odpadu. Věk, od kterého můžete získat úlevu, si totiž každá obec opět určuje sama.
Senioři v Brně jsou osvobozeni dříve než v Olomouci
Zatímco v Brně musíte být starší 70 let, v Olomouci si budete muset počkat déle, a to až do 80. narozenin. Naopak v Ostravě stačí, pokud vám bude 65. Co se týká pražských seniorů, ti si často musí nechat zajít chuť. Plošně totiž úleva zavedena není, a tak záleží na konkrétní městské části, zda se pro ni rozhodne. Učinila tak například Praha 10.
Senioři se ale mnohdy nemají šanci dozvědět, že se jich to týká. Starší lidé často neumí dobře používat internet a tuto informaci si nedohledají. Při návštěvě úřadu je zase vůbec nenapadne, že by se na něco takového mohli zeptat. Pokud je tedy obec proaktivním způsobem neinformuje sama, nejspíš to nikdy nezjistí.
Liší se také způsob, jak je možné zařídit, aby daný člověk úlevu skutečně získal. Kupříkladu v Brně pro to není třeba dělat nic speciálního, protože veškeré potřebné údaje si úřad zjistí v evidenci obyvatelstva a jakmile nadejde ten čas, přestane dotyčnému poplatek za svoz odpadu účtovat. Jinde, zvlášť v menších obcích, je ale třeba dostavit se osobně na obecní či městský úřad s občanským průkazem a o úlevu si zažádat.

Senioři by se o výhodách měli informovat na úřadě
Pokud nevíte, jak to funguje v místě vašeho bydliště, můžete si na úřad zatelefonovat a informovat se. Zároveň s tím se také můžete dozvědět, zda jsou u vás pro seniory připraveny další výhody. Často to bývá sleva na jízdném, volnočasové aktivity za lidové ceny nebo dokonce zcela zdarma a další zajímavé možnosti, které vám dosud možná unikaly.
Zároveň se po sdělení adresy a jména můžete pohodlně s telefonem v ruce dozvědět, zda jste skutečně již poplatek uhradili, nebo tak ještě musíte učinit. Vyhnete se díky tomu nejen zbytečnému stresu, ale také riziku, že vás kvůli pozdní platbě potká penále.