Víte, že vám pojišťova může přispět 3 000 Kč ročně na wellness? Stačí vyplnit jediný formulář
Věděli jste, že pokud splníte jednu podmínku, může vám VZP každý rok přispět až 3 000 korun na wellness nebo rehabilitace? Kromě toho budete mít nárok i na příspěvek na dentální hygienu. Co všechno přesně můžete získat, jak o příspěvek žádat a na co si dát pozor?
Pokud rádi děláte dobré skutky, může se vám to vyplatit i prakticky. Někdy totiž stačí málo a člověk si může zpříjemnit život hned dvakrát. Mezi takové dobré skutky patří i darování krve. Bezplatné dárcovství krve nebo jejích složek sice většina dobrovolníků vnímá jako čistě nezištný čin, ale pojišťovna jim za to může poděkovat nejen symbolicky. A právě Všeobecná zdravotní pojišťovna letos pokračuje ve svém programu, kdy vybraní dárci mohou čerpat ročně až 3 000 Kč na aktivity, které prospějí tělu i duši.
Přitom stačí podstoupit jeden odběr během daného roku a vyžádat si potvrzení o tom, že krev nebo plazmu opravdu darujete bez nároku na odměnu. Petra, která daruje krev pravidelně, říká: „Příspěvek od VZP využívám na masáže. Občas mě bolí záda, takže to beru jako takový malý bonus k tomu, co dělám pro ostatní.“ Další z dárců, Milan, potvrzuje: „Loni jsem čerpal příspěvek na kryokomoru a saunu. Stačilo mít doklad o zaplacení a potvrzení o odběru. Peníze mi přišly na účet asi za dva týdny.“

Na co všechno příspěvek platí a pro koho je určen
Příspěvek nemusíte využít jen na wellness ve smyslu relaxu v sauně. Příspěvek z fondu prevence je určený na širokou škálu rehabilitačních a rekondičních aktivit lázeňského typu, které nejsou hrazené ze zdravotního pojištění. Patří sem plavání, masáže, solná jeskyně, kryokomora, různé hydroterapie, magnetoterapie, termoterapie, fyzioterapie, dokonce i akupunktura nebo oxygenoterapie. A pokud máte od svého fyzioterapeuta doporučení na konkrétní proceduru, i to lze zahrnout.
Příspěvek není určený na pronájem saun, vířivek, sportovních zařízení nebo na běžné sportovní aktivity typu jóga, pilates či plavání v rámci vstupného na koupaliště. Nelze ho využít ani na online kurzy nebo aktivity hrazené MultiSport kartou.
Aktivní i neaktivní dárci
Příspěvek ve výši 3 000 Kč se vztahuje na tzv. aktivní dárce, tedy ty, kteří během roku 2025 absolvují aspoň jeden odběr a doloží to potvrzením. Naopak pokud už jste ocenění dárci, kteří v daném roce neabsolvují odběr, ale například mají Zlatý kříž či medaili, získají příspěvek do 500 Kč. V obou případech ale platí, že musíte být pojištěni u VZP a splňovat podmínky pro čerpání z fondu prevence. V obou případech ale platí, že platební doklady nesmí být starší než tři měsíce od data úhrady a je možné žádost rozdělit do dvou žádostí během roku, například zažádat o 1 800 Kč a podruhé o 1 200 Kč, nebo vše vyčerpat najednou.
Jak podat žádost
Žádost lze podat nejjednodušeji online přes aplikaci Moje VZP (do 31. 12. 2025), případně osobně, poštou nebo vložením do sběrného boxu na pobočce (do 30. 11. 2025). Vždy je nutné doložit všechny požadované doklady: potvrzení o odběru a účtenku s jasně vyznačenou službou i datem úhrady. Někteří dárci upozorňují, že je nutné správně popsat službu na účtence, aby byla jasně dohledatelná a odpovídala vypsaným aktivitám. „Jednou mi žádost vrátili kvůli špatně rozepsané proceduře na účtence, ale po doplnění bylo vše v pořádku. Stačilo poslat mail,“ popisuje svou zkušenost Tomáš, který letos příspěvek využil už podruhé.

Dentální hygiena a další bonusy pro dárce
Kromě příspěvku na wellness služby mohou aktivní dárci krve letos žádat také o příspěvek na dentální hygienu až do výše 1 000 Kč ročně. Podmínkou je absolvovaná preventivní prohlídka u praktického lékaře nebo zubního lékaře v posledních 12 měsících a opět doklad, který nesmí být starší než šest měsíců. Žádost se podává opět přes aplikaci Moje VZP nebo fyzicky na pobočce. Tento příspěvek využila i paní Alena: „Dentální hygiena se mi letos dost prodražila, takže jsem ráda, že VZP aspoň část nákladů proplatila. Vyřízení žádosti bylo rychlé, jen jsem nahrála účtenku a potvrzení o prohlídce.“
Kdo může být dárcem krve
Ačkoliv ochota pomoci je hlavním a rozhodujícím faktorem, ne každý může být dárcem. Vždy se posuzuje celkový zdravotní stav, životní styl i prodělané nemoci, proto každý potenciální dárce prochází výběrem a před samotným odběrem vyplňuje podrobný dotazník, na jehož otázky je potřeba odpovědět naprosto pravdivě. Pokud si s některou odpovědí není jistý, může využít tzv. diskrétního sebevyloučení. Co se věku týče, krev může darovat každý mezi 18 a 65 lety, přičemž první odběr je možný nejpozději v 60 letech. Podmínkou je tělesná hmotnost alespoň 50 kg a celkově dobrý zdravotní stav. Dárci nesmí trpět závažnějšími onemocněními a nesmí prodělat infekční onemocnění, jako je žloutenka typu B a C, nebo syfilis.