Bylo rozhodnuto o snížení poplatků za dálnice pro konkrétní značky aut. Zjistěte, zda je mezi nimi i to vaše
V roce 2025 došlo k výrazné úpravě pravidel pro zpoplatnění dálnic v České republice. Nové nastavení vychází vstříc ekologickým trendům a podporuje přechod k nízkoemisní mobilitě. Stát se rozhodl snížit nebo zcela zrušit poplatky pro určité typy vozidel podle typu pohonu a množství emisí. Změna se týká nejen elektromobilů, ale i některých hybridů a vozů na alternativní paliva, ovšem každá skupina má nastavené odlišné podmínky a výši úlevy.
Cílem této změny je motivovat řidiče k pořízení ekologičtějších vozidel, a tím přispět ke snižování emisí a zlepšování ovzduší. Zároveň se tím reaguje na evropské směrnice, které dlouhodobě tlačí na členské státy, aby zaváděly daňové a provozní úlevy pro bezemisní dopravu.
Kdo je nově osvobozen od dálničních poplatků
Úplné osvobození od dálničních poplatků v roce 2025 platí pro dvě hlavní skupiny vozidel. Čistě bateriové elektromobily (BEV) a vodíkové automobily (FCEV), které neprodukují žádné emise CO₂. Tato vozidla mají nulovou sazbu nejen pro roční dálniční známku, ale i pro měsíční, desetidenní a jednodenní variantu.
Osvobození ale není automatické. Majitel vozidla musí o výjimku požádat přes portál eDalnice.cz, kde doloží technické parametry svého auta, zejména hodnotu emisí CO₂. Po schválení je vozidlo zařazeno do systému a na jeho registrační značku se pak při kontrolách automaticky vztahuje nulová sazba.

Které konkrétní vozy mají nárok na úlevu
Zcela bez poplatků tak mohou jezdit například tyto modely:
Tesla Model 3, Model Y, Model S a Model X, Škoda Enyaq iV a Enyaq Coupé, Volkswagen ID.3, ID.4 a ID.5, Hyundai Ioniq 5 a 6, Kia EV6, e-Niro, BMW i4, iX3, iX nebo Mercedes-Benz řady EQ (například EQB, EQC a EQS). K vozům na vodík, které jsou v Česku zatím spíše vzácné, patří například Toyota Mirai a Hyundai Nexo.
Naopak plug-in hybridy, tedy vozidla kombinující spalovací motor a dobíjecí baterii, nejsou od poplatků zcela osvobozeny. Pokud mají emise CO₂ do 50 gramů na kilometr, platí pouze snížené dálniční sazby. Ty v roce 2025 činí 610 Kč za roční známku, 110 Kč za měsíční, 70 Kč za desetidenní a 50 Kč za jednodenní verzi. Tuto kategorii splňují například Toyota Prius Plug-in, Volkswagen Passat GTE, BMW 330e nebo Volvo XC60 Recharge T6. Je však nutné zkontrolovat konkrétní emisní hodnoty v technickém průkazu, protože ne každý plug-in hybrid podmínku splní.
Úlevy i pro jiné skupiny motoristů
Snížené nebo nulové sazby se netýkají jen typu pohonu. Vyjmenované výjimky platí i pro osoby se zdravotním postižením. Držitelé průkazu ZTP nebo ZTP/P mohou požádat o zproštění povinnosti platit dálniční známku, pokud vozidlo slouží k jejich přepravě. Výjimka se vztahuje vždy jen na jedno vozidlo a musí být řádně zaevidována. Osvobození lze získat online a platí pouze po dobu, kdy jsou splněny dané podmínky.
Další výjimka platí pro vozidla přepravující děti s těžkým zdravotním postižením. I v tomto případě je třeba podat žádost a doložit potřebné dokumenty. Všechna tato opatření mají za cíl zohlednit specifické životní situace a snížit finanční zátěž pro osoby, které jsou na automobilu existenčně závislé.

Jak jsou na tom ostatní typy pohonů
Vozidla poháněná CNG, LNG nebo biometanem mají nově také zvýhodněnou sazbu, i když nikoli nulovou. Roční známka pro tato auta vyjde na 1 220 Kč, měsíční na 230 Kč, desetidenní na 140 Kč a jednodenní na 100 Kč. Tato kategorie zahrnuje například modely Škoda Octavia G-TEC, Fiat Panda CNG nebo Volkswagen Caddy TGI.
Naopak běžná auta se spalovacím motorem (benzín, nafta nebo LPG) platí v roce 2025 plnou sazbu. Roční známka stojí 2 440 Kč, měsíční 460 Kč, desetidenní 290 Kč a jednodenní 210 Kč. Tato kategorie stále představuje většinu vozového parku v Česku, ale její podíl pomalu klesá.
Elektronická evidence místo papírové známky
Od zavedení elektronických dálničních známek v roce 2021 se evidence provozu značně zpřehlednila. Nyní stačí mít registrační značku zaregistrovanou v systému, není třeba vylepovat žádné samolepky. Stejným způsobem funguje i registrace výjimek. Po schválení úlevy si může řidič ověřit aktuální stav přímo na webu eDalnice.cz.
Změny v systému dálničních známek pro rok 2025 tak přinášejí konkrétní finanční výhody těm, kdo už nyní jezdí ekologicky. Pro některé majitele vozů to může být další argument, proč uvažovat o výměně auta. I když jde o úsporu v jednotkách tisíc korun ročně, v kombinaci s dalšími benefity, jako jsou nižší provozní náklady, dotace na nákup nebo volnější parkování, může být přechod na bezemisní vozidlo zajímavou variantou.
Zároveň ale platí, že každá úleva vyžaduje aktivní přístup a vyřízení administrativních náležitostí. Kdo to neudělá, musí dálniční poplatek hradit bez ohledu na typ auta. Před cestou se proto vždy vyplatí ověřit, zda vaše vozidlo splňuje podmínky pro úlevu, a zda je tato výjimka správně zanesena do systému. Jen tak se lze vyhnout zbytečné pokutě při kontrole na dálnici.