Vybírala jsem z bankomatu a muž za mnou mi tohle řekl. Ušetřil mi 20 tisíc korun
„Promiňte, ale úplně jsem vám viděl PIN. Jen abyste věděla…“ Tohle mi řekl úplně cizí muž, který stál za mnou ve frontě u bankomatu. Měl klidný hlas, nesnažil se mě vystrašit, jen mi s lehkým úsměvem naznačil, že mám dávat větší pozor. Měl pravdu. Kdyby za mnou nestál on, ale někdo jiný, třeba méně poctivý, možná bych za pár hodin přišla o dvacet tisíc. A to jen proto, že jsem si nepřikryla klávesnici rukou.
Tenhle krátký rozhovor mě přiměl zamyslet se, jak často děláme při výběru peněz zásadní chyby. Chyby, které nás mohou stát celé úspory.
Možná to bereme na lehkou váhu, protože jsme zvyklí, že PIN známe jen my a kartu nosíme pořád u sebe. Jenže pravda je taková, že když někdo uvidí váš PIN, stačí mu už jen na pár vteřin získat vaši kartu, třeba při nepozornosti v obchodě, na lavičce nebo u pokladny. Pak už si může jít klidně vybrat. A vaše banka mu v tom nezabrání.

Podle Policie ČR je nejčastější důvod úspěšného zneužití platební karty právě kombinace viděného PINu a odcizené karty. Bezpečnostní prvek, který by měl být tajný, si totiž často nechráníme. V ohrožení jsou pak všechny finanční prostředky, které umožňuje vybral limit na vaší kartě.
Jak správně vybírat z bankomatu, abyste o peníze nepřišli
Nejde o to být paranoidní. Stačí být pár vteřin pozorný. Tady je základní desatero, které vám může ušetřit nejen několik tisíc, ale i hodiny strávené v bance nebo s policií:
- Přikrývejte klávesnici rukou.
Vždy. I když za vámi nikdo nestojí. Mohou vás sledovat kamery (ano, i skryté) nebo odrazy ve skle. - Stůjte těsně u bankomatu.
Nedávejte zlodějům šanci vidět, co děláte. Bankomat si nepůjčujete, tak u něj klidně buďte „nalepení“. - Zkontrolujte okolí.
Pokud se vám někdo zdá podezřelý, neváhejte přestat vybírat a odejít. Bezpečnost má vždy přednost. - Prohlédněte si bankomat.
Nezvyklé plastové doplňky, pohyblivé části nebo volně připevněná čtečka karty mohou znamenat skimmingové zařízení. To vám může zkopírovat kartu. - Nikdy nenechávejte kartu bez dozoru.
Ani v restauraci, ani v obchodě. Vždy mějte přehled, kde karta je. - PIN nepište na kartu ani do mobilu.
I když si myslíte, že ho schováte šikovně – zloději to už dávno znají. - Nastavte si denní limit.
Pokud přijdete o kartu, a zloděj zná PIN, nižší limit sníží škodu. - Vyhýbejte se výběrům na osamělých místech nebo v noci.
Čím méně lidí, tím víc času má případný zloděj nebo podvodník. - Neklikejte na podezřelé odkazy v SMS a e-mailech.
Falešné bankovní výzvy jsou čím dál tím propracovanější. - Mějte aktivované notifikace na pohyby na účtu.
Ať hned víte, když se něco děje.

A co když přece jen kartu ztratíte nebo vám ji ukradnou?
Pak jde o minuty. Hned kontaktujte svou banku a nechte kartu zablokovat. Většina bank má nonstop linky právě pro tyto situace. Pokud se vám zároveň ztratí mobil, kde máte bankovní aplikaci, jednejte ještě rychleji. Přístup ke kombinaci PINu a appky může být osudový.
Dále je dobré vše nahlásit na Policii ČR a pokud máte podezření na zneužití bankomatu, informujte i provozovatele nebo banku, která zařízení vlastní.