Tito důchodci pobírají měsíčně 50 000 korun. Udělejte tohle a budete mezi nimi také
Užívat si volného času, organizovat si den podle sebe, kdykoliv cestovat. Přispat si, když se chce. V klidu si vypít ranní kávu a nikam nespěchat. A žádný finanční stres. Pravděpodobně ideální scénář nejednoho člověka v důchodu. Bezstarostná penze je cílem snad každého pracujícího člověka – kdo by taky nechtěl být za odpracované roky náležitě odměněn. Víte, na jak vysokou částku budete mít nárok a jak ji maximalizovat?
Důchod je věčným tématem, kolem kterého neustále panuje mnoho změn. Na začátku letošního roku vstoupila v platnost nová důchodová reforma, která přinesla hned několik novinek. A abyste na důchod měli vůbec nárok, musíte samozřejmě splnit dvě základní podmínky.
Jde o dosažení důchodového věku a nasbírání potřebné doby důchodového pojištění. „Pojištěnci, který ke dni dosažení důchodového věku nezískal potřebnou dobu pojištění, nemůže být starobní důchod k tomuto dni přiznán. K přiznání důchodu může případně dojít až následně od pozdějšího data, ke kterému již potřebnou dobu pojištění získal,“ stanovuje legislativa. Dosažení předepsaného věku se tedy automaticky nerovná obdržení penze!

Částka je individuální
Jestliže ale obě výše zmíněné požadavky splňujete, můžete být v klidu. Finanční příjem máte zaručený. Jeho výše ovšem není pro všechny jedince stejná. Důchod se vám totiž vypočítá z celoživotních příjmů. Každý odpracovaný rok má tedy stejnou váhu. Pokud jste se téměř celý život živili jako OSVČ a odváděli minimální zálohy v rámci sociálního pojištění, důchod se vám pak zásadně nezvýší, jestli se necháte krátce před penzí zaměstnat a budete pobírat vyšší plat. Celková suma totiž vychází z celoživotního průměrného příjmu.
Důchod se skládá ze dvou komponentů – základní a procentní výměry. Základ je pro všechny stejný a jde o 10 % z průměrné mzdy. Tu každý rok vypočítá a oznámí ministerstvo práce. V letošním roce základní výměra činí 4 660 Kč. K této částce se vám pak připočítá již zmíněná procentní výměra, která je pro každého člověka individuální. Zákonem stanovená minimální výše procentní výměry je 770 Kč. Minimální důchod tak v roce 2025 dělá 5 430 Kč.
Lze se dostat i nad 50 000 Kč
Za každý celý rok důchodového pojištění náleží 1,5 % výpočtového základu. Logicky tedy platí, že čím víc let máte odpracovaných, tím vyšší penzi budete pobírat. Existuje ale i způsob, jak si penzi ještě zvýšit. Jestli tedy víte, jak na to, můžete dosáhnout i na královskou penzi! Počet lidí, kteří pobírají měsíčně i více než 50 000 Kč, se přitom v Česku zvyšuje. Ke konci minulého kalendářního roku se nad tuto částku dostalo 1 505 lidí, což bylo o 227 víc než předloni. Jak na tak vysoký příjem dosáhnout? Samozřejmě je nutné mít vyšší životní příjmy. Pomoci si ale můžete například i strategickým odkladem odchodu do důchodu!
Navýšení až o 6 %
Dosažení důchodové věkové hranice a splnění pojistné povinnosti se totiž automaticky nerovná odchodu do penze. Pokud chcete, můžete klidně dál pracovat. Jestliže se rozhodnete odchod do důchodu o pár let odložit, získáte tím určité výhody. Vznikl-li u vás nárok na důchod, ale vy i nadále pokračujete ve výdělečné činnosti a penze vám zatím nebyla podána, navyšuje se vaše důchodová suma o 1,5 % za každých odpracovaných 90 kalendářních dnů! „Za každé tři měsíce máte nárok na procentní výměru 1,5 % navíc. Za rok můžete získat do procentní výměry 6 %. Teoreticky si můžete navýšit procentní výměru o 12 % za dva roky, o 18 % za tři roky, a to už je docela znát,“ vysvětluje František Boháček, ústřední ředitel ČSSZ. Vysoké důchodové příjmy tak nejsou nereálné, je ale k jejich získání potřeba trochu strategie.

Přesluhováním k vyšší penzi
Ačkoliv důchody rostou díky zvyšující se průměrné mzdě a každoroční valorizaci, je poměrně obtížné na vysoký důchod dosáhnout pouze díky celoživotním příjmům ze zaměstnání. „V normálním důchodovém věku na důchod kolem 40 000 Kč dosáhnou skutečně jen vysoce příjmové skupiny osob a nad 50 000 Kč je to už bez přesluhování nereálné,“ říká odborník Pavel Trenda. Přesluhování je tudíž jedním ze způsobů, jak na enormně vysoký důchod dosáhnout. Jestli budete pár let přesluhovat, získáte tím i další možnost – můžete si nechat důchod vyplatit zpětně. Lze si totiž zvolit mezi vyšším důchodem v pozdějším termínu nebo doplatkem od nároku vzniku. „Lidé většinou berou doplatek,“ říká Boháček. Tak jako tak se vám důchodový příjem znatelně zvýší.
Oddanost povolání
Pobírání vysokého důchodu tak není nereálné, je ale potřeba vědět, co je pro něj nutné udělat. Nadprůměrné důchodové příjmy nejsou žádným podvodem a neplatí, že jsou jen pro vyvolené. Myslete však na to, že musíte přece jen pobírat po většinu života nadprůměrný plat a celkově odpracovat vyšší počet let. Pokud tedy můžete, vystupte ze své komfortní zóny – dále se vzdělávejte ve svém oboru, zvyšujte si kvalifikaci, přestěhujte se za vyšším platem nebo kompletně změňte práci a začněte dělat něco, co nabízí lepší kariérní růst. A jestli vám to zdraví dovolí, zvažte možnost odkroutit si pár let v práci navíc i po dosažení důchodového věku. Uvidíte, že vaše snaha se vám během penze vrátí v podobě příjemné měsíční renty.