Sousedka po mně vždy loudila peníze. Pak udělala jednu věc, díky které má astronomický důchod
Možností, jak se připravit na důchod a v penzi neživořit, existuje celá řada. A spousta z nich je i nesmírně jednoduchá. Přesto o nich lidé netuší a vůbec by je takové leckdy způsoby ani nenapadly.
Důchody a jejich výše jsou věčným tématem. Řada lidí je s penzí, kterou měsíčně od státu dostává, nespokojená a shoduje se na tom, že bez úspor by jen z důchodu nevyšla. A lidé, kteří si během života nestačili nic naspořit, musí mít často i v důchodovém věku nějakou brigádu, aby vůbec mohli zaplatit základní věci.
Na stáří je zkrátka nutné myslet včas, aby si jej lidé mohli užít v poklidu a mohli se věnovat svým koníčkům namísto přemýšlení nad tím, kolik peněz jim zbývá do konce měsíce. Jak na to?
V důchodu milionářem
Základem je pochopitelně začít šetřit. Peníze si můžete odkládat třeba na spořicí účet, mnohem výhodnější je ale založit si penzijní spoření například u své banky. V rámci něj se totiž peníze zhodnocují, a dokonce vám určitou část přispěje i stát.
Že je takový krok opravdu výhodný, zjistila i jedna žena, která se o své zkušenosti rozepsala na jednom internetovém fóru. Její sousedka si pravidelně každý měsíc na penzijní spoření posílala vyšší částku, kvůli čemuž pak málokdy se svou výplatou vyšla a musela si tak půjčovat peníze od lidí ve svém okolí. Na první pohled tak měli všichni za to, že zkrátka vydělává malé peníze a má velké výdaje. Ona se přitom připravovala na stáří. A dnes jí důchod všichni závidí.
Penzijní spoření funguje jednoduše. Sami si určíte, kolik peněz na něj budete každý měsíc posílat. Banka následně vaše peníze různě investuje a zhodnocuje. Když například každý měsíc pošlete na „penzijko“ 10 tisíc korun, můžete si za 30 let přijít i na bezmála 11 milionů korun.

Zběhlejší jsou ve výhodě
Jestliže pro vás investování není žádnou novinkou a umíte se na trhu pohybovat, lze si pochopitelně na stáří zajistit ještě zajímavější částky. A sice tak, že se do zhodnocování svých peněz pustíte sami bez pomoci banky. V posledních letech jsou populární hlavně investice do nemovitostí, které v důchodu můžete prodat či je využívat k pronájmu a mít tak pasivní příjem, anebo třeba investice do kryptoměn, zlata, cenných papírů a akcií.
Je ale nutné říct, že podobné nakládání s penězi se hodí skutečně jen pro osoby, které jsou na tomto poli dostatečně zkušené a už mají nějaké investování za sebou. K tomuto kroku se totiž pojí leckdy poměrně velká rizikovost a je nesmírně snadné o své finanční prostředky přijít.
Investicemi nepolíbení lidé by nejdříve měli vyhledat pomoc finančního poradce, který jim doporučí, kam je vhodné peníze vložit a které nákupy naopak mohou vést k finanční ztrátě.

Kolik našetřit?
Není překvapením, že se tak spousta lidí investic bojí. A spoléhají primárně na svůj spořicí účet, na který si měsíčně odkládají peníze. Kolik je ale vlastně potřeba si našetřit, aby bylo možné prožít stáří v klidu a pohodě? Pochopitelně částka závisí na tom, jaký standard máte. Obecně však odborníci doporučují našetřit si alespoň 2 miliony korun. V ideálním případě 3 miliony korun.
Jedině tak si budete moci udržet jistou životní úroveň, sem tam si vyrazit na dovolenou k moři, kupovat kvalitní potraviny a nemyslet na problémy spojené s placením účtů. Kdo ještě nezačal spořit, měl by to rychle napravit.
Možná si říkáte, že máte do důchodu ještě daleko, a tak není nutné začít si odkládat peníze hned. Ony 2 miliony korun ale rozhodně nenašetříte za pár měsíců, nejste-li člověk s nadstandardním příjmem. Kdybyste si například každý měsíc dali stranou 10 tisíc korun, na částku 2 miliony korun se dostanete za zhruba 17 let. V případě vhodného investování to může být tato doba podstatně kratší.