Před tímto nechutným zlozvykem seniorů lékaři varují. Dělají ho všichni
Ve snaze ušetřit lidé často dělají věci, kterými si ve skutečnosti škodí. Každý ví, že je třeba pravidelně měnit žiletky nebo jiné hygienické potřeby. Jiné věci ale naprosté většině z nás připadají bezpečné, i když to není pravda.
Možná si ještě vzpomenete, že v dětství vám rodiče koupili limonádu v malé PET lahvi, do které jste si poté každý den ráno připravovali do školy šťávu. Tak to šlo stále dokola, dokud nebyla láhev tak pomačkaná, že bylo nutné se jí zbavit.
Podobně jednají také mnozí senioři, kteří zkrátka mají hluboko do kapsy, a tak si s sebou nosí použitou láhev naplněnou vodou z vodovodu. Na první pohled to vypadá jako smysluplné a ekologické řešení, zdání ale může klamat.

PET lahve nejsou určené k opakovanému použití
Odborníci upozorňují na to, že opakované použití PET lahví může být potenciálně zdraví škodlivé. Může se to zdát jako přehnané tvrzení, jehož hlavním cílem je donutit zákazníky, aby si pokaždé zakoupili nový nápoj. Situace je ale mnohem komplikovanější.
Výrobci PET lahví je totiž nijak netestují na bezpečnost opakovaného použití, a proto jejich nezávadnost nikdo nedokáže garantovat. V řadě států jsou navíc umělohmotné lahve zálohované a lidé je vrací. Ani poté se ale nedostanou znovu do oběhu. Bývají namlety na plastové vločky a využity k dalšímu zpracování.
Podle vedoucího Nezávislé obalové laboratoře VŠCHT Jaroslava Dobiáše je navíc prakticky nemožné, aby byla vyrobena láhev, jejíž znovupoužití skutečně nepředstavuje žádný problém. „Bylo by velkým problémem zajistit, aby zpracovatel poznal, že spotřebitel nepoužil lahev na jinou tekutinu, než pro kterou byla určena. A nemusel by do ní někdo lít zrovna petrolej. Stačilo by do PET obalu nalít i obyčejné mléko, jehož tuky by mohly na materiál působit,“ vysvětlil pro iDnes.cz.
Drobné prasklinky jsou semeniště bakterií
Velmi diskutovaným tématem je také možnost uvolňování škodlivých chemických látek z plastů do nápojů. Experti se vesměs shodují, že v případě správného užití je riziko velmi malé. Potíž je ale právě ve slovním spojení „správné užití“.
Jakmile totiž láhev vykazuje sebemenší známky opotřebení, jako například promáčklá místa, prasklinky a odřeniny, v daném místě mají nebezpečné látky výrazně snazší cestu do tekutiny.
V drobných prasklinkách, které ani nemusí být na první pohled okem viditelné, se navíc dobře daří bakteriím, které nemáte šanci ani při důkladném vymytí odstranit. Řada lidí se navíc mytím PET lahve neobtěžuje a jakmile její obsah vypijí, zkrátka zamíří k umyvadlu a doplní novou vodu. Ta se tak bohužel stává okamžitě kontaminovanou. „Čím déle je voda v lahvi skladována při pokojové teplotě, tím více bakterií v ní poroste,“ varovala docentka klinické mikrobiologie na Univerzitě v Leicesteru Primrose Freestoneová.

Do PET lahve nedávejte nic horkého
Bohužel při mytí PET láhví není možné použít myčku nebo příliš teplou vodu, protože by mohla její povrch narušit a opět způsobit uvolňování chemických sloučenin. Pokud už tedy z nějakého důvodu chcete použít podobnou láhev znovu, dejte si na jejím vyčištění skutečně záležet, nevynechejte žádný záhyb a ani její víčko.
Z výše uvedených důvodů pak není pochopitelně vhodné ani vlít do PET láhve příliš teplý nápoj, například čaj, který si někteří lidé v chladných měsících rádi nosí s sebou. Lepší variantou je tak raději investovat pár stovek korun do pořízení nerezové lahve nebo termosky.