Tito senioři obrací každou korunu. Kolik z nich žije pod hranicí chudoby?
Česko stárne a s rostoucím počtem důchodců přibývá i těch, kteří mají hluboko do kapsy. Mnozí senioři žijí osamoceně, v nájmu, trpí často nemocemi a počítat musí každou korunu. Podle Českého statistického úřadu žilo v roce 2024 pod hranicí příjmové chudoby 275 000 důchodců, tedy zhruba 12,5 % všech osob nad 65 let. Reálná čísla ale mohou být ještě vyšší.
Statistiky uvádějí, že chudoba ohrožuje v Česku řadu lidí. K nejohroženější skupině patří bezesporu lidé v důchodovém věku. Seniorů v Česku stále přibývá. Ze dvou milionů seniorů žijících v tuzemsku se zhruba půl milionu potýká s finančními problémy. Podle Českého statistického úřadu žilo v roce 2024 275 000 důchodců pod hranicí příjmové chudoby, což odpovídá 12,5 % osob starších 65 let. Pokud bereme v potaz inflaci, zdražování energií i bydlení, může být situace ve skutečnosti ještě vážnější.

Napjaté rozpočty
Pro řadu seniorů se staly hlavním problémem vysoké životní náklady. Týká se to především těch, co žijí sami. „Velmi těžká situace nastává, když člověk žije sám a žije v nájemním bytě, kde se zvyšuje nájem a platby za energie,“ uvádějí zástupci organizace Člověk v tísni. Když k tomu připočteme náklady na elektřinu, vodu, odpad či další služby, rozpočet seniora je napjatý k prasknutí. Po odečtení základních výdajů často nezbývá na jídlo, léky nebo oblečení. Tato skupina je navíc kvůli svému věku a zdravotním omezením obzvláště zranitelná.
Skromní a šetrní
Velká část starších lidí je zvyklá na skromnost a šetrnost, ale aktuální situace je nutí škrtnout i věci dříve běžné. Mnozí si sice plánují nákupy podle akčních letáků, sledují slevy a kupují potraviny za minimální cenu. Na druhé straně jim výdaje dramaticky rostou kvůli zdravotnímu stavu. To se radikálně promítá do stále vyšších výdajů za léky. Přestože část léků hradí pojišťovny, staří lidé často potřebují i všemožné doplňky, masti, pomůcky nebo vitamíny, které už však musí hradit z vlastní kapsy.
Problematické přivýdělky
Řešením složité finanční situace by mohly být přivýdělky k důchodu. Ve skutečnosti je situace poněkud složitější. I když by mnoho důchodců pracovalo rádo, vyskytují se omezení, které jim v tom brání. Mnoho seniorů má zdravotní potíže, omezenou pohyblivost nebo psychické problémy. A i kdyby byli ve formě, mají v současné době problém najít zaměstnání i lidé pár let před důchodem, natož v něm. Pracovní trh seniorům totiž příliš nepřeje. Chybí flexibilní pozice, zkrácené úvazky, nabídky na míru. Mnohé brigády jsou navíc fyzicky náročné. Důchodce se tak často ocitá ve slepé uličce. Potřebuje peníze, ale nemá kde je legálně vydělat.

Hlavně ženy trpí chudobou
Podle propočtů organizace PAQ Research je příjmovou chudobou postiženo 43 % seniorů žijících v jednočlenné domácnosti. Většinou se jedná o ženy, které se dožívají vyššího věku a často zůstávají bez partnera. Společným omylem je představa, že po smrti manžela nebo manželky druhý z partnerů dostane jeho plný důchod. Ve skutečnosti to neplatí. Vdovský či vdovecký důchod představuje jen část nižšího důchodu, v průměru asi 1 500 Kč měsíčně navíc. Navíc o něj musí pozůstalý aktivně zažádat. A i přes pravidelné valorizace důchodů je podle sociologa Daniela Prokopa rozpočet seniorů žijících v jednočlenné domácnosti stále napjatý.
Předčasný důchod
Řada lidí kvůli nemožnosti najít práci odchází do předčasného důchodu. Ale ten má svá úskalí. Od října 2023 platí, že pro jeho získání musíte mít alespoň 40 let pojištění, a odejít lze nejdříve 3 roky před důchodovým věkem. Navíc se důchod trvale krátí o 1,5 % za každých 90 dnů a až do dosažení řádného důchodového věku se nevalorizuje. Jde o nevratný krok, který může zásadně zhoršit finanční situaci. I proto odborníci varují, že důchod vyžaduje dlouhodobé plánování. Pomoci může důchodové spoření, investice nebo konzultace s finančním poradcem. Jinak se může stát, že hranici chudoby překročíte rychleji, než byste čekali.