Jednoduchý test odhalí, jestli vám Alzheimer klepe na dveře. Zabere pár sekund
Alzheimerova choroba je onemocnění mozku, které postupně narušuje kognitivní funkce jako jsou paměť, myšlení i jazyk a úsudek. Nemocní lidé mají v počátku nemoci potíže s běžnými činnostmi, v pokročilém stádiu už nemusí poznávat ani své blízké. Jedná se o jednu z chorob, při které budou lidé dřív nebo později odkázáni na plnou péči ostatních lidí.
Tato nemoc se začíná projevovat nejčastěji až v pokročilém věku, většinou od 65 let. Může se však projevit i mnohem dříve, to je ale méně časté. Podívejme se, jak poznat, jestli vám hrozí vznik tohoto onemocnění a co všechno má vliv na to, jestli v budoucnu onemocníte.

Jak poznat, jestli vám hrozí Alzheimerova choroba?
Alzheimerova choroba je vážné onemocnění, které je strašákem pro mnoho lidí. Tento strach je ale oprávněný, protože se jedná o nevyléčitelnou nemoc, která vám i vaší rodině značně znepříjemní život.
Pokud se ptáte, jestli lze poznat určité příznaky, zda toto onemocnění hrozí i vám, pak ano. Už během svého života můžete určité příznaky zaznamenat. Položte si několik snadných otázek podle následujícího testu příznaků a zjistěte, jestli se v něčem nenajdete.
Časté zapomínání
Občas něco zapomenout je naprosto normální. Pokud se vám to ale děje až příliš často, je vhodné zpozornět. Jedná se o jeden z nejznámějších příznaků Alzheimerovy choroby v rané fázi. Může se jednat o nedávno naučené informace, případně o důležitá data, o kterých víte, že byste je měli dobře znát. Dalším příznakem je i fakt, že si musíte na všechno vytvářet upomínkové lístečky – co si nenapíšete, to zkrátka nevíte.
Potíže s řešením problémů a známých úkolů
Lidé s Alzheimerovou chorobou v raném stadiu mají potíže vzpomenout si na běžné věci, mezi které patří cesta do obchodu či na poštu, zapamatováním si pravidel známé hry a také zapomínají, kam mají v danou chvíli namířeno.
Změny zraku a potíže s prostorovým vnímáním
Lidem, kterým pomalu začíná Alzheimerova choroba, se může zhoršit zrak. Mají tedy nejen potíže se čtením, ale třeba i s prostorovým vnímáním, což může vést k problémům s rovnováhou. Lidé mohou zaznamenat také neschopnost určit vzdálenost, barvu či kontrast barvy – to se může projevit zejména u řízení auta.

Rizikové faktory
Ať už máte podezření, že byste mohli někdy v budoucnu onemocnět, nebo máte v rodině někoho, kdo tuto chorobu má a bojíte se, že vás v budoucnu čeká podobný osud, určitě byste rádi věděli, jak této nemoci předejít. Ačkoliv pravděpodobně neexistuje nic, co by mohlo zaručit, že v budoucnu neonemocníte, můžete se držet zdravého životního stylu nebo si osvojit alespoň několik zdravých návyků. Podívejte se na nejčastější rizikové faktory:
- Vysoký tlak: Lidé s vysokým tlakem mají větší šanci na vznik Alzheimerovy choroby.
- Kouření: Není nic, čemu byste kouřením mohli prospět, naopak tím podpoříte i vznik tohoto onemocnění. Pokud ale kouřit přestanete, riziko se bude snižovat.
- Diabetes: Lidé ve středním věku s diabetem mají bohužel vyšší riziko vzniku Alzheimera a demence.
- Nedostatek pohybu: Pohyb je zdarma a přesto ho spousta lidí zanedbává. Tímto způsobem si výrazně zvyšujete vznik i dalších vážných onemocnění.
- Obezita: Podobné jako v případě nedostatku pohybu.
- Nezdravý jídelníček: Jíst zdravé potraviny je důležité pro zdraví mozku, srdce a celého těla. Zanedbávat zdravý jídelníček se opravdu nevyplácí. Pozor si dejte zejména na vyšší množství nasycených tuků, cukru a soli.
- Deprese: U lidí s depresí stoupá riziko vzniku Alzheimerovy choroby v budoucnu.
- Nízká úroveň kognitivní aktivity: Lidé, kteří nepracují “hlavou” mají vyšší riziko vzniku tohoto onemocnění než ti, kteří při práci přemýšlí. Je tedy doporučeno například hrát hry, u kterých je nutné přemýšlet, a obecně mozek více namáhat přemýšlením.
Pokud u sebe zaznamenáte jakékoliv podezření na Alzheimerovu chorobu či jiné onemocnění, navštivte prosím lékaře.