Rozlučte se s Messengerem. Od dubna ho na svém mobilu možná už nespustíte
Facebook Messenger patří mezi nejpopulárnější komunikační platformy a denně jej využívá více než miliarda lidí na celém světě. Někteří z nich ale narazili na zásadní problém. Aplikace jim totiž přestala fungovat.
Bez mobilního telefonu si dnes už umí představit svůj život jen málokdo. Stejně tak i bez aplikací, které každý den aktivně využíváme. Jednou z těch nejpoužívanějších je aplikace od společnosti Meta Facebook Messenger, skrze kterou denně komunikuje více než miliarda lidí.
Není proto divu, že někteří byli nepříjemně překvapeni, když jim aplikace přestala zničehonic fungovat. To se pochopitelně týká hlavně uživatelů se staršími mobilními telefony, které už zkrátka nepatří mezi podporovaná zařízení.
Poslední podporované systémy
Aktuální verze Facebook Messengeru je stále dostupná pro mobilní telefony, které podporují minimálně Android ve verzi 5 pojmenovaný Lollipop, nebo iOS 12.4.
U společnosti Samsung jde například o telefony Galaxy S4, Galaxy Note 3, Galaxy Alpha nebo Galaxy A3. U Applu je nejstarším zařízením, které iOS 12.4 podporuje, iPhone 5S. Na žádném starším zařízení již Facebook Messenger nespustíte. I tak se ovšem dá tento problém poměrně snadno obejít. Aplikace jako taková nefunguje, stále se ale můžete na Facebook a na Messenger dostat skrze internetový prohlížeč.

Čas na upgrade
Messenger se pochopitelně pořád vyvíjí a vývojáři se snaží uživatelům přinášet nové funkce, které nejenže používání aplikace usnadní, ale také přináší dosud nevídané možnosti. Pravidelně proto vycházejí další aktualizace. Ty mají stále vyšší a vyšší nároky nejen na operační systém, ale také samozřejmě i na hardware mobilních telefonů jako takových.
Právě z toho důvodu se dá velmi snadno předpokládat, že i výše zmíněné mobilní telefony, na kterých stále ještě Messenger spustíte, budou z podpory brzy vyřazeny. Jestliže tedy patříte mezi jejich uživatele a přes Messenger pravidelně komunikujete, je nejvyšší čas pořídit si novější model.
Jde i o vaši bezpečnost
Přestože mobilní telefony se staršími operačními systémy na první pohled stále dobře fungují a lidé s jejich používáním nemají větší problémy, představují pro uživatele určité riziko. Vývojáři na ně totiž už dávno nevytváří bezpečnostní aktualizace, a tak vaše údaje v nich uložené nejsou stoprocentně v bezpečí. Do telefonů se také mohou snadněji dostat různé viry, v nejkrajnějších případech mohou dokonce kyberzločinci vaše zařízení i na dálku ovládat.
Na zmíněném operačním systému Android 5 Lollipop tedy stále spousta aplikací ještě funguje. Naposledy pro něj ale vyšla bezpečnostní aktualizace před více než 7 let. Konkrétně v březnu 2018. U Applu a jeho operačního systému iOS 12.4 byla naposledy bezpečnostní aktualizace vydána v listopadu 2020.

Kyberzločinci postupně přicházejí s neotřelými způsoby, jak ukrást data. Vývojáři aktualizací se s nimi snaží držet krok. Když ale používáte telefon, který není již podporovaný, stáváte se pro zločince snadným cílem.
I kvůli tomu například spousta bank zpřísňuje podmínky pro používání svých aplikací, skrze které se dostanete do mobilního bankovnictví. Právě ty na starších telefonech vůbec nespustíte kvůli bezpečnostním hrozbám. Messenger vám sice na iOS 12.4 ještě pojede, ale většina bankovních aplikací vyžaduje iOS 15.
„Starší verze operačních systémů mají méně robustní bezpečnostní mechanismy, a jsou tak pro útočníky jednodušším cílem,” vysvětlil před časem šéf bezpečnosti v O2 Radek Šichtanc. Pro představu nejstarším mobilním telefonem značky Apple, který zmíněný iOS 15 podporuje, je iPhone 6S a 6S Plus, které byly uvedeny v roce 2015.