Umělá inteligence předpovídá úmrtnost na COVID-19 podle snímků hrudníku
V britském recenzovaném vědeckém časopise GigaScience byla zveřejněna centralizovaná databáze, která obsahuje rentgenové snímky hrudníku, snímky z počítačové tomografie (CT) a magnetické rezonance od pacientů z celé Velké Británie. Lze dle ní předpovídat, kolik pacientů zemře, píše web SciTechDaily.
Rozsáhlá data již nyní využívají lékaři a výzkumná komunita. Národní databáze také podporuje vývoj softwaru pro zpracování obrazu a diagnostických produktů na bázi umělé inteligence a modelů používaných k předpovídání úmrtnosti na COVID-19 ve Velké Británii. A má také potenciál stát se dlouhodobým zdrojem pro výuku radiologů. Toto úsilí poskytuje potenciál umožnit rychlejší posouzení pacientů na pohotovosti, ušetřit čas lékařů a zvýšit bezpečnost a konzistenci péče v celé Velké Británii.
Foto: Oracast / Pixabay
Díky článku GigaScience, který popisuje, jak k tomuto zdroji otevřených dat přistupovat, jsou vzdělávací data dostupná uživatelům kdekoli na světě, včetně vývojářů softwaru, akademiků a lékařů, a to prostřednictvím přísného procesu žádosti o přístup k datům. Národní databáze Covid Chest Imaging Database (NCCID) je jednou z největších datových sad svého druhu a neustále se rozrůstá. Shromažďuje snímky hrudníku od více než 10 000 pacientů, zpřístupňuje 34 559 obrazových studií a 1 663 GB dat.
Tato data již byla využita v řadě projektů a studií, například v nástroji LUCAS, což je velmi přesný a přitom jednoduchý kalkulátor rizika, který předpovídá přežití pacientů s COVID-19 pomocí rychlých rutinních testů.
Zdroj: scitechdaily.com