Špatná zpráva pro Česko přišla z Ameriky. Od 2. dubna zchudneme
Včera, tj. 26. března, oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 25% cla na všechny automobily dovezené do Spojených států amerických, počínaje 2. dubnem. Tato zpráva má zásadní dopad na globální ekonomiku, a to zejména na země, které jsou silně závislé na autoprůmyslu, jako je Česká republika.
Česká ekonomika je významně závislá na exportu automobilů a automobilových součástek, a proto se tato změna dotkne každého z nás.
Jak cla ovlivní českou ekonomiku
Česká republika je jedním z největších výrobců automobilů v Evropě a autoprůmysl je klíčovým odvětvím české ekonomiky. Na jednu stranu se to přímého exportu českých aut do USA nebude muset příliš dotknout, protože se jich většina vyváží do jiných, evropských zemí. Na druhou stranu mohou být takové dopady zcela zásadní, protože mnoho českých firem dodává komponenty pro automobilky v Německu a dalších evropských zemích, které exportují do USA.
Proč to Trump dělá?
Americký prezident Donald Trump zavádí cla jako součást své obchodní politiky, aby podpořil domácí výrobu a vyrovnal obchodní bilanci. USA aktuálně ukládají 2,5% clo na dovážené automobily z EU, zatímco EU ukládá 10% clo na americké automobily. Trump chce touto politikou vyrovnat tyto obchodní nerovnosti. Zavedení cel oznámil na včerejší tiskové konferenci s účinností od letošního 2. dubna, tedy v den, kdy Trump hodlá oznámit rozsáhlá reciproční cla také v dalších průmyslových sektorech zaměřená na země, které jsou zodpovědné za větší část obchodního deficitu USA.

„Byli jsme okradeni každou zemí,“ řekl Trump novinářům po nedávné schůzce svého kabinetu a dodal, že nová cla přinesou poměrně astronomické částky peněz do americké pokladny, což podle něho umožní, aby daňové sazby pro Američany zůstaly nízké nebo klesly.
Co na to odborníci
Zavedení cla na dovoz aut do USA zesílí globální obchodní válku a může vést k protiúderu ze strany EU. To by mohlo mít širší ekonomické dopady, jako je zvýšení cen pro spotřebitele a snížení ekonomického růstu. „Zavedení cla na automobily bude mít negativní dopad na globální ekonomiku, protože povede k zvýšení nákladů a snížení poptávky po autech,“ varuje Jan Němec, ekonomický analytik.
„Česká ekonomika je silně závislá na autoprůmyslu, a proto jakékoli změny v globálním obchodě s automobily budou mít značné dopady. Je důležité, aby se české firmy přizpůsobily novým podmínkám a hledaly nové trhy pro své produkty,“ vysvětluje Zdeněk Petzl, předseda České asociace automobilového průmyslu.
Jak se můžeme přizpůsobit novým podmínkám?
České firmy by měly hledat nové trhy a rozvíjet spolupráci s jinými regiony, aby minimalizovaly dopady cla. Dále je důležité investovat do inovací a zvyšovat efektivitu výroby, aby se udržela konkurenceschopnost na globálním trhu. „Inovace a diverzifikace jsou klíčem k úspěchu v současném globálním prostředí,“ dodává Jan Němec.
Clům by měly podléhat i automobilové díly, ale výběr by měl být odložen. Agentura Reuters s odvoláním na Trumpem podepsané prohlášení uvedla, že clům budou podléhat od termínu, který bude upřesněn v úředním věstníku, nejpozději však 3. května.

Kanadský premiér Mark Carney reagoval na Trumpovo oznámení o clech na automobily prohlášením, že jde o přímý útok na kanadské dělníky a že se Kanada bude bránit. Novinářům řekl, že svolá schůzku ministrů kabinetu a že federální vláda vytvořila rozsáhlý finanční nástroj, z nějž budou moci postižené firmy v případě potřeby čerpat likviditu.