Tisíce Čechů berou Albert útokem: Nápoj, který pijeme po litrech, teď stojí směšných 12 Kč
Když se v obchodech objeví výrazná sleva na základní potraviny, okamžitě to vyvolá obrovský zájem mezi spotřebiteli. Nejnovější akce v řetězci Albert není výjimkou. Tisíce Čechů běží do prodejny a nakupuje produkt ve velkém.
Trvanlivé mléko za 12,90 Kč? Přesně takovou nabídku si pro své zákazníky připravil Albert v aktuálním letáku, který platí od středy 26. března do úterý 1. dubna. Podmínkou je mít v mobilu staženou aplikaci Můj Albert a u pokladny si nechat načíst kartu. Poté získáte artikl za významně nižší částku. Původní cena je totiž 24,90 Kč.
Ušetří ale i lidé bez aplikace, kteří za výrobek zaplatí 14,90 Kč. Aby se předešlo předčasnému vyprodání zásob, prodejna omezila počet kusů na 49. Víc než tento maximální počet si v rámci jednoho dne vzít nemůžete.

Sleva, kterou Češi ocení
Mléko je jednou z nejžádanějších potravin. Pravidelně si ho dáváme do kávy nebo pijeme jen tak. Je součástí celé řady receptů na pečení i vaření, od dezertů přes kaše až po kynuté pečivo. Ředíme s ním omáčky nebo si s ním zaléváme cereálie. Není proto divu, že zákazníci berou Albert útokem a nápoj si nakupují ve velkém do zásoby.
Podle údajů Českého statistického úřadu z roku 2023 činila průměrná roční spotřeba mléka 56,2 litru na osobu. Čtyřčlenná rodina tedy v průměru zkonzumuje okolo 224 litrů za rok. Nabídka Albertu tak může podstatně ulevit rodinnému rozpočtu.
I když se roční spotřeba může zdát vysoká, za poslední roky je to doposud nejméně. V porovnání s rokem 2017 je to o 3,3 litry méně. Příčinou může být mimo jiné stále větší zájem Čechů o rostlinné alternativy v podobě mandlového, sójového či například ovesného mléka.
Jak skladovat větší zásoby
Trvanlivé mléko je známé svou dlouhou životností. Pokud ho však budete špatně skladovat, nakonec můžete ještě prodělat. I když obvykle vydrží několik měsíců, dodržovat byste měli pár zásad, abyste ho nemuseli vyhazovat.
Neotevřené mléko nemusíte dávat do lednice, je však nutné, abyste ho přechovávali na suchém místě mimo přímé sluneční záření. Nezapomínejte poté pravidelně kontrolovat, kdy mu vyprší minimální trvanlivost.
Pokud máte velkou zásobu a nestihnete vše včas spotřebovat, s nadbytkem se podělte se svou rodinou nebo přáteli. Možností také je obrátit se na charitu, která nápojem podaruje potřebné, nebo potravinovou banku.

Zrádné trvanlivé mléko
Trvanlivé mléko lze skladovat při pokojové teplotě až do otevření. Jeho trvanlivost je zajištěna tepelným ošetřením při teplotách mezi 135 °C a 150 °C po dobu několika sekund, které zničí všechny mikroorganismy a spory, a speciálním obalem, který brání přístupu světla a vzduchu.
Po otevření je nutné uchovávat ho v ledničce. Spotřebovat by se mělo do cca 2 dnů. Mnoho lidí na toto pravidlo však nedbá a má ho v lednici několik dnů či dokonce týdnů. Myslí si, že když nezapáchá či neobsahuje sražené hrudky, je zdraví neškodné. Trvanlivé mléko je ovšem zrádné v tom, že na rozdíl od čerstvého dlouho nevykazuje žádné známky, že se kazí. Podle vzhledu ani čichu to nepoznáte, povšimnout si však můžete, že jeho chuť je nahořklá. Důsledkem mohou být žaludeční a střevní potíže.
Pokud jste tedy někdy měli akutní trávicí problémy neznámého původu, možná za tím stálo právě (ne)zkažené mléko!