Jak vysoký můžete mít živý plot? Na jaře se chystají kontroly a přeměřování
Máte na svém pozemku živý plot? Potom zbystřete. I tohoto okrasného a krycího prvku zahrady se totiž týká zákon, který je třeba dodržovat. V opačném případě vám hrozí narušení vztahů se sousedy nebo spor s úřady.
Živé ploty jsou oblíbeným prvkem mnoha zahrad. Poskytují větší soukromí, tlumí hluk, chrání před větrem a v neposlední řadě jsou výrazným estetickým doplňkem, který okrášlí váš dům. Přestože se jedná o přírodní oplocení, existují zákony a pravidla, která určují jejich maximální výšku. Abyste se na jaře vyhnuli kontrole, měli byste si je důkladně prostudovat a přijmout veškerá preventivní opatření.

Maximální povolená výška
V České republice se pravidla pro výšku živého plotu odvíjejí od stavebního zákona 283/2021 Sb.
Přesná pravidla se mohou lišit podle konkrétní obce nebo města, ale obecně platí, že výška zeleného oplocení by neměla přesáhnout 2 metry. Pokud váš plot tuto výšku překračuje (nebo v blízké době bude překračovat), je třeba vyřídit si povolení či ohlásit úřadům stavbu takového oplocení. Potřebovat budete také souhlas sousedů, pokud se jejich obydlí nachází v blízkosti vašeho pozemku.
Plot, který je menší než 2 metry, nepotřebuje povolení ani není třeba ho nahlašovat. Podmínkou však je, aby se nachází na zastavěném území a nehraničí s veřejným prostranstvím.
Rizika vysokého živého plotu
Příliš vysoká zeleň je problematická z několika důvodů. V první řadě může zastiňovat sousední pozemek a narušovat růst rostlin. Komplikací může být také nepořádek v podobě větví nebo listí, které padá na sousední pozemek.
Pokud se nachází blízko silnice, hrozí, že bude překážet výhledu na komunikaci a ohrožovat bezpečnost provozu. Vysoký a neudržovaný živý plot je rovněž nebezpečím při silném větru a jiných nepřízních počasí.
Když přijde kontrola
Kvůli živému oplocení k vám může přijít kontrola z úřadu. Dochází k tomu hlavně v situacích sousedských sporů, kdy se vlastníci dvou vedle sebe stojících domů nedokážou domluvit sami, bez zásahu instituce. Úředník si může vaši parcelu ke kontrole vybrat i namátkově. Zajímat ho bude:
- Výška: Zda nepřesahuje povolený limit.
- Dostatečný odstup od hranice vašeho pozemku: Jestli není vysazen příliš blízko sousední parcely.
- Přesahující větve: Zda nezasahují na sousední pozemek nebo veřejné prostranství.
- Stav a údržba: Neudržované keře mohou být nebezpečné a ohrožovat okolí.
Při zjištění, že byla porušena pravidla, dostanou majitelé výzvu k nápravě. V krajním případě může být udělena i pokuta. Její výše závisí na rozsahu škody, kterou jste sousedovi nebo obci svým jednáním provedli.

Co dělat, když je živý plot přerostlý
Pokud váš živý plot přesahuje povolenou výšku nebo se obáváte problémů se sousedy či úřady, první věc, kterou můžete udělat, je rostliny zastřihnout. Právě teď na jaře je ideální čas pro úpravu. Můžete také zkusit požádat o výjimku místní úřad.
Před nepříjemnými tahanicemi s úředníky nebo sousedy vás nejlépe ochrání včasná prevence. Odborníci doporučují rostliny alespoň dvakrát ročně stříhat. Zabráníte tak nejenom budoucím potížím, ale udržovaný živý plot bude i vypadat lépe než zarostlá zeleň, která zasahuje do veřejného prostranství nebo sousedovy parcely.
Pokud živé oplocení dosud nemáte, ale uvažujete o jeho výsadbě, měli byste to nejdříve probrat se sousedy.