Týdenní dávka červeného světla může zlepšit stárnoucí zrak
Tři minuty zírání do červeného světla týdně mohou pomoci našemu zraku. Vědci ve Velké Británii zjistili, že lidé, kteří každé ráno absolvovali dvoutýdenní sezení s červeným světlem, měli lepší výsledky v testech barevného vidění. Červené světlo tak může být snadno dostupnou léčbou poklesu barevného vidění souvisejícího s věkem, napsal web Gizmodo.
Vědci z University College London zveřejnili výsledky studie zahrnující terapii červeným světlem. Zdraví dobrovolníci byli požádáni, aby každý den po dobu dvou týdnů tři minuty zírali do lampy s červeným světlem. Následně testy zjistily, že lidé starší 40 let se zlepšili v testech, které měřily, jak dobře vidí kontrast mezi barvami – funkci čípků sítnice.
„Ukazuje se, že ranní vystavení sytě červenému světlu může výrazně zlepšit zhoršující se vidění, což je hlavní problém zdraví a pohody, který ovlivňuje miliony lidí na celém světě,“ uvedl šéf výzkumu Glen Jeffrey.
Vědci poté místo každodenního používání červeného světla jej snížili a testovali jen jednou týdně a rozhodli se i pro světlo s nižší spotřebou energie. Byla použita stejná vlnová délka tmavě červeného světla (670 nanometrů). Studie se zúčastnilo 24 lidí ve věku od 34 do 70 let, všichni se zdravým zrakem. Většina podstoupila terapii ráno, někteří odpoledne a další fungovali jako kontrolní skupina. Nakonec u nich byla vyhodnocena změna vidění na základě testů rozlišení barevného kontrastu.
Celkově ti, kteří podstoupili léčbu ráno, vykázali zlepšení barevného vidění. Ti, kteří podstoupili léčbu odpoledne, nezaznamenali zlepšení žádné. Pravděpodobně kvůli tomu, jak v průběhu dne reagují na světlo tzv. mitochondrie, což jsou části buněk. Jak stárneme, mitochondrie sítnice se začnou rozpadat rychleji než jinde, což vede k postupné ztrátě schopnosti vidět barvy. „Mitochondrie ale dobijí tmavě červené světlo a funvci buněk tak zlepšuje,“ vysvětlil Jeffrey.
Tříminutové vystavení tmavě červenému světlu jednou týdně při vaření kávy nebo při poslechu hudby tak může pomoci zraku . „Takový jednoduchý doplněk by mohl změnit péči o oči a vidění po celém světě,“ řekl Jeffrey.
Zdroj: Gizmodo