Ruský supertank T-14 Armata s problémy. Tankisté NATO si mohou oddechnout
Výroba ruského tanku T-14 Armata, který je odpovědí na moderní západní tanky v podobě amerického Abramsu M1A2, německého Leopardu 2 nebo francouzského Leclercu, byla odložena na rok 2024.
Jak uvedl Defence Blog, jeho zdroje uvedly, že sériová výroba tanků T-14 Armata byla z technických důvodů odložena.
Během testování se u tanku projevila řada nedostatků souvisejících se systémem řízení palby, které by si vyžádaly značný čas na doladění elektronických komponentů a jejich pozdější opětovné otestování.
Rusové původně plánovali pořídit 2 300 tanků T-14 v letech 2015 až 2020, ale nic z toho nebylo. Ještě loni ruský ministr průmyslu a obchodu Denis Manturov oznámil sériovou výrobu nového tanku v roce 2022, zatímco o několik měsíců později šéf státní high-tech korporace Rostec Sergej Čemezov hovořil o zahájení sériové výroby až koncem letošního roku.
47. askeri misyonun başkan yardımcısı Binbaşı Dmitry Repin, yıl sonuna kadar Rus Kara Kuvvetleri muharebe birimlerine “20” adet T-14 Armata tankı teslim edileceğini açıkladı. pic.twitter.com/kcxmaDmkxh
— Savunma İşleri• (@savunmaisleri) November 26, 2021
Letos Armata vstoupila do závěrečné fáze. Očekává se, že státní zkoušky tanku skončí v roce 2022.
Alexander Šestakov
Generálmajor, který je vedoucím Hlavního odboru motorizace a vyzbrojování Ministerstva obrany.
Program Armata se přitom od svého vzniku potýká s problémy. Nejznámější je incident, který se stal v roce 2015 při jeho premiéře na přehlídce ke Dni vítězství v Moskvě. Poprvé předvedený tank odmítl fungovat a vozidlo technické podpory ho nedokázalo odtáhnout. Za zmínku stojí i to, že Rusko používá i optoelektroniku francouzské výroby (licenční výroba jim také nějak nevychází) a sankce poměrně výrazně omezují přístup k moderním technologiím.
Program Armata předpokládal vývoj základního tanku T-14 a těžkého bojového vozidla pěchoty T-15, které se výrazně odlišují od dosavadních koncepcí konstrukce vojenské techniky v Rusku.
Rusové se tentokrát rozhodli navrhnout silně pancéřovanou korbu s lehce pancéřovanou bezosádkovou věží s automatickým nabíjením. Korba, v níž byla posádka umístěna v pancéřovém prostoru, je novinkou ve srovnání s tanky rodiny T-72 nebo T-90, kde bylo přežití posádky druhořadou záležitostí. Zde můžeme vidět změnu přístupu, který známe z tanků jako M1A2 Abrams, Leopard 2 nebo Leclerc, kde je munice oddělena od posádky.
Rusové se také chlubí tím, že nový kanon ráže 125 mm s municí má poskytovat mnohem lepší průbojnost než kanony používané v tancích T-72B3M nebo T-90M.
Podobná situace je i u bojového vozidla pěchoty T-15, které bude představovat drastický odklon od koncepce velmi silně vyzbrojených, ale velmi slabě pancéřovaných strojů řady BMP. I zde je patrná inspirace západními mírovými stroji švédského CV90 nebo německého BWP Puma.
Uvidíme, zda se nová oznámení uskuteční, ale pokud budou práce pokračovat tímto tempem, možná se do té doby vyjasní evropská koncepce tanku 4. generace.
Zdroj: defence-blog.com