Copak je to za fešáka: Poznáte chlapce, který se stal (ne)oblíbeným českým prezidentem?
Kdysi obyčejný chlapec, který se nijak nevymykal svým vrstevníkům, vyrostl v jednoho z nejvýznamnějších a také nejkontroverznějších politiků české politické scény. Jeho cesta na politický vrchol byla plná nečekaných zvratů, skandálů, ale i triumfů. Pojďme si společně zrekapitulovat příběh muže, jehož černobílou fotografii jsme vytáhli ze starého rodinného alba.
Narodil se 28. září 1944 ve středočeském Kolíně do neúplné rodiny. Jeho otec, poštovní úředník, odešel od rodiny, když mu byly pouhé dva roky. Výchova tak zůstala na jeho matce, učitelce, která se ho snažila vést ke vzdělání a samostatnosti, a babičce. Dětství v poválečných letech nebylo snadné, dospívající chlapec už ale tehdy projevoval zvídavost a touhu vyniknout. Postup vzdělávacími ústavy mu značně zkomplikovali komunisté, který ho kvůli oslavnému referátu na knihu Karla Čapka málem nepustili k maturitě. Následně mu i zamezili přijetí na vysokou školu.
Po krátké práci účetního v závodu Tatra Kolín se mu nakonec podařilo dostat na Národohospodářskou fakultu VŠE v Praze. Okolí ho tehdy popisovalo jako ambiciózního a pilného studenta, ale také jako namyšleného samotáře. Už jste poznali, o kom je řeč? Chlapcem z archivní fotografie není nikdo jiný než Miloš Zeman!

Vyhazov z Komunistické strany
Zemanovo první politické angažmá se datuje do roku 1968, kdy vstoupil do Komunistické strany Československa. Působení v této straně však nemělo dlouhou životnost. Poté, co vyjádřil svůj nesouhlas s okupací vojsk Varšavské smlouvy a komunisty přirovnal k fašistům, byl z řad soudruhů vyloučen a stáhl se z veřejného života.
Na politickou scénu se Zeman vrátil po Sametové revoluci v roce 1989. Ještě předtím vydal svůj slavný článek „Prognostika a přestavba“ publikovaný v Technickém magazínu, který mu zajistil pozornost veřejnosti. Kritizoval v něm tehdejší ekonomickou situaci a nabídl alternativní pohled na transformaci české společnosti. Možná i díky němu se brzy stal poslancem Federálního shromáždění za Občanské fórum.
Předseda vlády
V roce 1992, kdy byl už výraznou politickou figurou, vstoupil do České strany sociálně demokratické (ČSSD). Pod jeho vedením strana doslova vstala z popela a stala se silným hráčem na české politické scéně. Zeman byl už tehdy proslulý svou dovedností řečnit a bonmoty, které ostře mířily nejenom na politické soupeře.
Vítězství ve volbách v roce 1998 přineslo Zemanovi post předsedy vlády. Jeho kabinet přinesl významné ekonomické reformy a stabilizaci, ale byl také spojován s kontroverzemi. Největší z nich byla tzv. opoziční smlouva, dohoda mezi ČSSD a ODS, která umožnila menšinové vládě vládnout.
Po ukončení premiérského mandátu se Zeman znovu stáhl z veřejného života a svět vysoké politiky vyměnil za chalupářský život na Vysočině. Nejednalo se ale o jeho poslední politické představení.

Prezident, který rozděloval společnost
V roce 2013 se Zeman stal historicky prvním přímo zvoleným prezidentem České republiky. Jeho kampaň se neobešla bez další dávky kontroverze, pasovaní se do role „mluvčího z lidu“ však oslovilo většinu voličů a nakonec mu přineslo i vítězství.
Během své prezidentské vlády se Zeman ostře vymezoval proti Evropské unii či novinářům. Na stranu druhou mu nedělalo problém vyjadřovat podporu Rusku nebo Číně. Přesto byl v roce 2018 zvolen podruhé.
Názory na Miloše Zemana se v naší společnosti různí. Jedni ho považují za symbol inteligence, oceňují jeho řečnické schopnosti a odvahu mluvit otevřeně. Kontroverzní postoje, provokace či právě upřímné výroky jsou na stranu druhou důvodem, proč někteří voliči jeho reprezentaci Česka odsuzovali či ho měli za burana. Ať už je už váš názor jakýkoliv, Zemanovi nelze upřít významnou roli, kterou sehrál v novodobých dějinách České republiky, i odhodlanost, s jakou se přes četné překážky dostal na politický vrchol.