Tento populární zlozvyk vás stojí tisíce korun každý měsíc. Odborníci radí, jak se mu vyhnout
V dnešním online světě plném nejrůznějších digitálních služeb se jejich předplatné stalo normální součástí naší společnosti. Nabídka zábavy je opravdu široká – lidé si mohou zaplatit za streamovací platformy plné filmů a seriálů, her, podcastů či magazínů, a to je jen krátký výčet možností. Za poplatek jsou dostupné i prémiové verze aplikací nebo bonusový obsah nejrůznějších tvůrců a osobností. Předplacené služby vám mají sloužit jako nástroj k oddechu, pobavení nebo mají za úkol vám usnadnit život, velmi rychle se ale mohou stát finanční přítěží, pokud je nepoužíváte správně. Zkontrolujte, zdali zbytečně nepřicházíte o peníze.
Předplatné je běžný obchodní model, kdy odběratel platí peněžní částku za přístup k určité službě. Ať už se jedná o měsíční, čtvrtletní nebo třeba roční předplatné, princip je jednoduchý – v určitých časových intervalech se vám automaticky z účtu strhnou peníze a vy získáte přístup k vámi vybranému obsahu. Právě automatické inkaso se pro mnoho uživatelů stává kamenem úrazu, jelikož po čase zapomenou, jaké všechny služby si předplatili, které stále využívají, a které naopak nikoliv, nicméně za ně stále platí. Ztratit se v aktuální pestré nabídce není vůbec složité, je ale možné, že vám pak z účtu nenápadně odcházejí poplatky za něco, co už třeba vůbec nepoužíváte. Víte, za kolik věcí dnes pravidelně platíte? Možná vás překvapí, jak vysokou částku za předplatitelské služby necháváte a ani o tom nevíte!

Udělejte inventuru
Kvůli neefektivnímu používání předplatitelských služeb možná ztrácíte i tisíce korun ročně. Dejte nechtěným výdajům sbohem a pusťte se do velké inventury. Stačí, když si otevřete váš bankovní účet a detailně projedete všechny platby, které se vám za poslední měsíc strhly, pro ještě detailnější přehled můžete zkontrolovat poslední tři měsíce, jelikož některé služby nabízejí i čtvrtletní platební intervaly. Možná budete ohromeni, za co vlastně platíte, aniž byste to používali!
Statistiky uvádějí, že alespoň jednu streamovací službu si každý měsíc platí už 47 % Čechů. „Počet uživatelů streamovacích služeb typu Netflix, Voyo nebo Max za prvních šest měsíců letošního roku poměrně výrazně vzrostl – a to konkrétně o 300 tisíc na 3,1 milionu uživatelů,“ říká Pavel Müller, šéf výzkumu a marketingu ve společnosti Atmedia. Jen za video služby Češi v průměru utratí 333 korun měsíčně. Pokud ale platíte i za jiný druh zábavy nebo si připlácíte za nejrůznější softwary, programy či funkce, může se vaše konečná částka přehoupnout každý měsíc i přes tisícovku. Všechny automatické platby si vypište na papír a důkladně promyslete, zdali služby stále a frekvenčně používáte. Pokud zaplacený online magazín otevřete jednou či dvakrát, vyplatí se vám za něj platit? Proveďte pečlivou inventuru výdajů a nevyhazujte peníze oknem.
Pozor na první měsíc zdarma
Nespočet služeb a platforem nabízí uživatelům první měsíc zdarma, právě aby je nalákaly k odebírání obsahu. Vy se zaregistrujete, zadáte platební údaje, okamžitě se vám ale nic nestrhne. Službu tak vesele využíváte, aniž byste za ni (zatím) zaplatili. Mnoho uživatelů na zkušební dobu ale zapomene, a to je problém – po její skončení se vám tarif strhne, vy už ale službu možná vůbec nepoužíváte. Při vytváření účtů buďte opatrní a pamatujte si, kdy se za službu platí. Nezapomeňte předplatné včas zrušit. Téměř polovina všech předplatitelů někdy na nějakou službu zapomněla a platila za ni tak úplně zbytečně! Globální ekonomice předplatného momentálně vévodí Spojení státy, Evropa je ale velmi rychle dohání – momentálně je v celosvětovém žebříčku na druhém místě. Data nicméně uvádějí, že právě Američané za placené služby také vyhazují nejvíce peněz. Až 89 % z nich totiž podhodnocuje, kolik za platformy skutečně utrácí a v průměru vyhodí za nevyužívané služby asi 786 korun měsíčně! Nenechte se v tomto ohledu inspirovat a výdaje raději mějte pod kontrolou.

Kontrola v telefonu
Zatímco streamovací platformy, podcasty či elektronické knihy musíte spravovat prostřednictvím emailových účtů, aplikace a funkce pro váš telefon můžete lehce zkontrolovat okamžitě právě v nastavení vašeho mobilu. Jestliže využíváte operační systém Android, otevřete si Obchod Play a zkontrolujte složku předplatné. Google od letošního ledna v této kolonce zobrazuje veškeré předplacené aplikace a funkce, právě abyste o nich měli přehled. Pokud patříte mezi jablíčkáře a vlastníte iPhone, veškeré předplacené služby najdete v nastavení, stačí kliknout na vaše jméno a dále na předplatné. Zde opět můžete mít vše pod kontrolou a cokoliv okamžitě zrušit.
Jde to i ekonomičtěji
Správným spravováním předplatného můžete výrazně ušetřit, v rámci celého roku to mohou být i tisíce korun. Prvním krokem je samozřejmě mít o platbách přehled, pokud ale chcete ušetřit, nutně to neznamená, že musíte většinu účtů zrušit. Na co se tedy zaměřit, abyste si služby užily i bez velkých výdajů? Pokud jste vyhodnotili, že danou službu opravdu chcete a neplatíte za ni jen tak pro nic za nic, zkuste se soustředit na následující body:
- Plaťte za delší období: Mnoho platforem nabízí výhodnější předplatné, pokud ho rovnou zaplatíte na delší období, většinou se jedná o čtvrtletní nebo roční předplatné. Pokud něco opravdu využíváte, zvolte levnější dlouhodobou variantu, díky které můžete ušetřit i několik stovek ročně.
- Kouzlo sdílených účtů: Právě streamovací video služby většinou nabízí možnost mít sdílený účet pro několik uživatelů. Celková suma za sdílený účet je sice vyšší než za profil pro jednotlivce, pokud ale sumu rozpočítáte mezi počet uživatelů, uvidíte, že se takové účty rozhodně vyplatí. Poptejte se známých či kamarádů.
- Zkušební doba: Možná se chcete podívat jen na jeden konkrétní film či seriál, v oblasti aplikací se může jednat o jednorázovou funkci, kterou potřebujete rychle použít. V tomto případě se vám vyplatí zaregistrovat se a využít zkušebního období, ve kterém máte službu zadarmo. Jak jsme ale již zmínili, zapište si datum další platby a službu včas zrušte!