Bydlím v domě s eternitovou střechou. Mám se obávat rakoviny?
Eternit byl jedním z nejoblíbenějších stavebních materiálů minulého století nejen pro tvorbu střech. Snadno se s ním pracovalo a dodnes ho najdete na nespočtu nemovitostí. Dnes už jsou ale kromě jeho pozitiv neznámá i negativa. A ta jsou nejen značná, ale i nebezpečná.
Nejprve je vhodné ujasnit si, co je to eternit. De facto jde o směs cementu a azbestu, z níž se dalo vyrábět cokoliv. Na začátku minulého století byl tento materiál, jemuž se říkalo jednoduše azbestocement, velmi populární. A když jeden z výrobců vymyslel vlnité desky a začal jim říkat eternit, stal se z nich skutečný hit.
A proč zrovna „eternit“? Jedná se o odvozeninu z latinského slova aeternus, což můžeme přeložit jako věčný. A jelikož tento materiál je skoro věčný, tak to dokonale sedělo. Jenže jak už dnes víme, je to také jeden z věčných problémů, který trápí nejen obyvatele domů s eternitovou střechou, ale i ekology.
Problematický azbest
Samotný eternit není nebezpečný. Ale jeho součást, tedy azbestová vlákna, už ano. Přitom dokud máte jen azbestovou střechu, kterou neměníte nebo ji nelámete, nic se vám nestane. Ale problém se jednou projeví. A to ve chvíli, kdy se například rozhodnete pro rekonstrukci a výměnu střešní krytiny.

V případě manipulace s eternitovými deskami je nutná velká opatrnost. Je potřeba chránit si dýchací cesty, a to alespoň velmi kvalitním respirátorem. Na práci je vhodné mít rukavice a je potřeba i pak si pečlivě umýt ruce. Ideální je i speciální oblek. A zejména je potřeba velká opatrnost – desky by se totiž neměly nijak poškodit.
Jakmile by se totiž začaly lámat, začnou se z nich do ovzduší uvolňovat okem neviditelná azbestová vlákna. A ta jsou nesmírně nebezpečná. Pokud je totiž vdechnete a dostanou se vám do plic, tak vás v budoucnu čekají silné zdravotní komplikace a dost možná i děsivá smrt.
Průšvih je, že vlákna jsou tenoulinká a lehká, takže se mohou vzduchem šířit stovky až tisíce metrů daleko – a může je vdechnout i člověk, který je velmi daleko od vás. I proto se doporučuje na výměnu takové střešní krytiny pozvat odbornou firmy a nepouštět se do ní svépomocí – tady totiž číhá smrtelné nebezpečí.

Co způsobuje azbest
Poškození eternitové střechy a vdechnutí vláken azbestu nezpůsobí zdravotní komplikace hned. Ale začnou se projevovat časem. Vlákna totiž naruší strukturu plic a mohou v nich postupně začít vznikat záněty. Mezi typická onemocnění způsobená eternitem patří například azbestóza, kdy se zmenší kapacita plic, vznikají bronchitidy a tak dále.
Často se objevuje i takzvaný mezoteliom, což je zhoubný nádor napadající membránu obalující zvnějšku plíce. A prokázané jsou i případy rakoviny plic.
Takže bydlet v domě s eternitovou střechou je totéž, jako byste nad hlavou měli časovanou bombu. Podle odborníků přitom vůbec nevadí, když po střeše stéká voda, jíž pak zaléváte zahradu a plody ze zahrádky pak konzumujete. Ale jakmile se azbest dostane do plic, je to průšvih.
Proto je vhodné neodkládat rekonstrukci déle, než je nezbytně nutné. Objednejte si odborníky, kteří střešní krytinu nejen sundají, ale i odvezou a odborně nechají zlikvidovat. Dnes už se azbestocementová krytina v Česku nevyrábí, ale běžně se dělala a instalovala až do 90. let minulého století. Spousta lidí vůbec netušila, jaká rizika u ní hrozí. A lékaři tak odhadují, že za rakovinu plic může zhruba ve 3 procentech případů právě azbest (některé statistiky ale uvádějí až 12 procent).
Problém je, že azbest se používal i jinde než jen na střešní krytiny. Proto pokud máte podezření na jeho přítomnost ve své nemovitosti, je vhodné povolat specialisty, nechat si zjistit jeho přítomnost a nechat ho zlikvidovat. Je to hodně finančně nákladné, ale za záchranu zdraví nebo dokonce života to rozhodně stojí.