Vidíte tohle na svém vodoměru? Ihned zavolejte instalatéra, už přicházíte o tisíce
Každá domácnost má svůj vodoměr, na němž může přesně sledovat, jak moc plýtvá vodou nebo jak jí naopak dokáže šetřit. Každoročně ho také odečítají pracovníci vodáren, aby nám následně zaslali vyúčtování za vodu. Ale může se stát, že faktura bude na neuvěřitelně vysokou částku.
Pokud víte, že plýtváte vodou, neměli byste se divit, když za ni zaplatíte tisíce korun měsíčně. Stačí mýt nádobí pod tekoucí vodou, napouštět si denně plnou vanu nebo se půl hodiny sprchovat. A účty už letí závratnou rychlostí nahoru.
Jenže někdo se snaží šetřit, myje všechno nádobí v jednom dřezu, dává si jen rychlou sprchu – a přesto najednou za vodu platí neuvěřitelně moc. Pokud se to děje i vám, měli byste jako první zamířit právě ke svému vodoměru a pečlivě si ho prohlédnout.
Chvíli pozorujte, jak se čísla na něm otáčejí a jak rychle. A zároveň zapřemýšlejte nad tím, jestli ve vaší domácnosti v té samé chvíli teče voda (stačí, aby prala pračka, myla myčka nebo někdo právě spláchl). Možná ale dojdete k fascinujícímu zjištění.
Poruchu vodoměru ihned řešte
Zjistit totiž můžete, že ačkoliv u vás doma vodu nikdo zrovna nepouští, vodoměr se točí. Nebo vodu sice někdo používá, ale vodoměr načítá číslice neuvěřitelně rychle. To značí jediné – poruchu. Což se může stát a není to nic neobvyklého. Je to zkrátka jen přístroj a ten se může „zbláznit“.

Jenže pokud to nebudete řešit, tak se to projeví na vašem vyúčtování za vodné a stočné – budete platit za vodu, kterou jste reálně nepoužili. Ale vodoměr si myslí, že jím protéká. Proto je potřeba dohledat si ihned linku na poruchovou službu vašich vodáren a kontaktovat ji. Můžete nahlásit podezření na vadný vodoměr a vyjednat si řešení.
Podstatné je, že pracovník vodáren vás nesmí odmítnout. Podle §17 zákona č. 274/2001 Sb., o vodovodech a kanalizacích, máte právo požádat o přezkoušení vodoměru. To se provádí v Autorizovaném metrologickém středisku, respektive v jeho kalibrační laboratoři vodoměrů. A získáte tak naprosto přesné výsledky o stavu vašeho vodoměru.
O tento test přitom můžete požádat kdykoliv. A když se prokáže, že je skutečně vadný, tak náklady na otestování musí uhradit váš dodavatel vody. Pokud by se ale zjistilo, že vodoměr je v pořádku nebo pracuje v nastavené toleranci, půjde účet na váš vrub. Pakliže ale jeho data stále nesedí, měli byste na pomoc zavolat jiného odborníka.
Pomůže vám instalatér
Jako první pomoc při podezření na vadu vodovodním potrubí můžete zavolat instalatéra. Ten totiž dokáže snadno zjistit, že problém je jinde než na vodoměru. Může se stát, že je někde narušené potrubí, spoje už tolik netěsní a voda uniká mimo trubky. Neboli – může vám zatékat třeba přímo do zdí.

Zkušený instalatér dokáže odhalit, kde je netěsnost a následně ji opravit. Díky tomu vám může ušetřit tisíce korun za vyúčtování vody, kdy byste platili za nevyužívanou vodu. Ale pokud se skutečně ukáže, že pracuje špatně jen vodoměr a jinak je vše v pořádku, sám instalatér vám s tím nepomůže.
Tady je skutečně potřeba řešit vše s dodavatelem vody. A měli byste si zjistit i to, jak se bude následně určovat cena za vaše vodné a stočné, když už vodoměr po delší dobu počítá špatně. Obvykle se to dělá tak, že data z vadného vodoměru se vůbec nezapočítávají, protože by vám chybou přístroje mohla prodražit vodu o tisíce až desítky tisíc korun.
Postup je zpravidla takový, že vodárna vezme vaše předchozí vyúčtování, které bylo ještě v pořádku. Za období, které je považováno za vadné, pak z předchozí spotřeby vypočítá průměrnou spotřebu a tu vám vyúčtuje. De facto tak můžete hodně ušetřit. Ale pozor, při závadě na potrubí v domácnosti vám vodárna žádný odpustek nedá a vše si zaplatíte.
Každopádně se ale vyplatí vodoměr jednou za čas překontrolovat a ujistit se, že se otáčí správně. Mnohde už se dělají odečty na dálku, a i proto je dobré vědět, jaký je skutečný stav vašeho měřidla – abyste ho mohli porovnat s údaji od vodárny a následně je například mohli reklamovat pro nesprávnost. Nebo abyste díky tomu poznali závadu na potrubí a unikající vodu, u níž pak můžete co nejdříve začít řešit opravu.