Pokud je váš PIN na tomto seznamu, okamžitě jej změňte: Můžete přijít o vše
Data v našem mobilním telefonu je třeba chránit. Máme v něm fotografie, kontakty, osobní videa, leckdo dokonce i svou platební kartu. Ztratit mobil je přitom velmi snadné – stejně jako vám ho může někdo ukradnout. A proto je dobré chránit si ho s pomocí PIN kódu. Řada lidí ho ale podceňuje a prolomit ho pak bývá velmi snadné.
V tomto článku se sice zabýváme nejčastějšími PIN kódy k mobilům, ale obdobně tak může jít i o PIN k debetní kartě nebo jiné platební kartě. Leckdo si totiž odmítá pamatovat složitý číselný kód, a tak si nastaví nějaký jednoduchý, snadno zapamatovatelný. Nebo ještě lépe – stejný PIN jako na mobil použije i u platební karty. A zloděj pak má volnou cestu doslova ke všemu.
A právě proto, že lidé neustále podceňují bezpečnost, bývají útoky na bankovní účty nebo mobilní telefony nejen časté, ale i nečekaně úspěšné. Experti na bezpečnost a kyberbezpečnost sestavili dokonce i žebříček nejpoužívanějších PIN kódů. A smutné (nebo úsměvné) je, kolik lidí je používá. Možná mezi nimi dokonce najdete i ten svůj.
Klasika 1234
Ten, kdo nemá paměť na čísla, ale zároveň ho jeho přístroj nebo platební karta nutí k zadávání PIN kódu, to často vyřeší velmi jednoduše. Namísto původního kódu si vymyslí svůj vlastní. A aby se nikdy nespletl, vybere si tu nejjednodušší možnou variantu. Tedy PIN kód 1234. Možná tomu neuvěříte, ale tento kód je celosvětově nejoblíbenější a používá ho neskutečné množství lidí. Pro hackery pak není problém trefit se třeba i na první pokus.
Pak jsou tu ale mazanější lidé, kteří si určí o něco složitější kód. Pro útočníka je to ale opět primitivní. Hned na dalším místě v popularitě PIN kódu je totiž 1111. A pak jsou tu další varianty čtyřmístných kódů, které využívají ale jen jedinou číslici. Kupodivu nejpopulárnější z nich (kromě čtyř jedniček) je PIN kód 5555 (možná proto, že pětka je na klávesnici uprostřed). Ale velmi populární jsou i čtyři nuly.
Datum narození je zrádné
Leckdo asi tuší, že takto primitivní kódy se sice dobře pamatují, ale pro případného útočníka je hračkou prolomit je. A tak lidé využívají složitější číselné kombinace, které jsou ale také snadno zjistitelné. K těm nejčastější patří rok narození. Ten svůj si pamatuje každý z nás a zároveň nám to připadá jako velmi bezpečné.
Jenže pro zkušeného hackera je snadné prolomit i takový kód. A pokud vám někdo ukradne mobil a máte v jeho pouzdru třeba i občanský průkaz (nebo přijdete o celou kabelku s mobilem a doklady), tak dáváte zloději své datum narození přímo na zlatém podnose. Takže i takový letopočet je naprosto nevhodným PIN kódem.
Číselné řady
Dalším velmi populárním PIN kódem je kombinace 2580. Ta už leckomu může připadat hodně složitá, a tak i bezpečná. Ale opak je pravdou. Opět se jedná o jeden z nejčastějších PIN kódů. A to proto, že je opět snadno odhadnutelný. Zkrátka zvolíte jen prostřední sloupec číslic a vymačkáte je shora dolů. Nic jiného v tom nelze hledat – opět je to jen snaha o zvolení si zapamatovatelného kódu.
Kdo chce být mazanější, volí opačné pořadí. A tak se není čemu divit, že mezi desítkou nejčastějších PIN kódů figuruje i kombinace 0852. A pro případného zloděje jde opět o velmi snadný rébus s rychlým řešením.
A mezi TOP 10 světovými PIN kódy jsou také sestupné řady číslic. Ty hacker zkouší až po nějaké době, ale také nejsou nijak složité k uhodnutí. Oblíbeným PIN kódem je tak 9876 nebo 4321 nebo 3210 a tak dále. Na první pohled mohou vypadat bezpečně, ale používá je tolik lidí, že rozhodně bezpečné nejsou.
Ten nejbezpečnější PIN kód by totiž měl být jedinečný a na prvních pár pokusů neuhodnutelný. Mělo by zkrátka jít o zcela náhodou kombinaci číslic. A pokud hledáte úplně bezpečný PIN, je lepší poskládat ho ze 6 číslic namísto z pouhých 4 číslic. To je podle expertů na kyberbezpečnost mnohem lepší a hůře prolomitelné.