Československý obrněný plamenomet se nikdy neujal a upadl v zapomnění
V období druhé světové války a poválečných let byly plamenometné tanky používány pro terorizaci nepřátelské pěchoty a čištění budov. Československý PM-1 plamenometný tank, vzniklý po válce, byl založen na podvozku ST-I, modifikovaném Jagdpanzer 38t, známějším jako Hetzer.
Vývoj a Produkce
Projekt PM-1 byl iniciován v roce 1946 Vojenským technickým ústavem. Záměrem bylo zařadit plamenomety mezi útočné tanky. První návrh spočíval v montáži plamenometu na střední tanky TVP, ale tento projekt nikdy nebyl realizován.
Návrh byl poslán firmě Českomoravská Kolben-Daněk, která měla zkušenosti s výrobou Jagdpanzer 38(t) z války. Hlavní 7,5cm kanón byl odstraněn a nahrazen 50mm deskou, píše portál Tanks Encyclopedia.
Plamenomet
Výzvou bylo zařízení vhodného plamenometu. První domácí plamenomet vyvinutý firmou Sigma byl připraven v říjnu 1949, ale pro ekonomické důvody byl nakonec vybrán starší německý model.
První prototyp byl testován v únoru 1951 s Flammenwerferem 41 a těžkým kulometem Vz.37. Druhý prototyp měl věž z LT vz.38 a byl vybaven novým plamenometem od firmy Konstrukta s dosahem 120 metrů.
Díky zpožďování a úpravám byl první prototyp dodán ke zkouškám až v roce 1951. První pokusy ale skončily neúspěchem. Důvodem byl nedostačující plamenomet, který byl použitelný jen na 60 metrů a měl velký rozptyl plamene, který dělal vozidlo nebezpečným pro vlastní osádku i pěchotu kolem. Tímto nezdarem skončila služba upravených Hetzerů.
Přes zdánlivé splnění požadavků projekt PM-1 neprošel inspekcí a byl zrušen v roce 1956. Dnes zůstávají jen omezené informace a několik fotografií tohoto jedinečného tanku.
Zdroj: Tanks Encyclopedia