Nové solární panely, které lze instalovat do oken, vydrží až 30 let
Inženýři z Michiganské univerzity vyvinuli nový typ průhledných solárních panelů. Jejich výhodou je předpokládaná životnost až 30 let.
Solární panely jsou stále rozšířenějším způsobem výroby elektřiny. Jsou šetrné k životnímu prostředí a zároveň vyrábějí elektřinu, která prakticky nic nestojí.
Díky vývoji průhledných panelů, které lze instalovat do oken, se tato technologie bude stále více rozšiřovat. Tyto panely totiž poskytují mnohem více možností instalace, aniž by zabíraly cennou půdu. Problémem je, že jejich životnost je omezená. Po určité době ztrácejí svou účinnost a je třeba je vyměnit, což s sebou nese další náklady.
Účinnější typ solárních panelů
Díky inženýrům z Michiganské univerzity bude tato nepříjemnost brzy minulostí. Podařilo se jim vyvinout nový typ průhledných solárních panelů určených k montáži na okna. Nejenže jsou účinnější, ale mají také delší životnost, která se odhaduje přibližně na 30 let.
V současné době jsou nejúčinnější solární panely vyrobeny z křemíku, ale tento materiál není průhledný. V solárních článcích se používají dva typy materiálů, známé jako „nefullerenové akceptory“ a „fullerenové akceptory“. První z nich je odolnější, ale ve srovnání s druhým má nižší životnost.
Typický solární panel vyrobený s nefullerenovými akceptory může dosáhnout účinnosti 18 %. Životnost těchto panelů značně omezuje jejich použití. Experimenty totiž ukázaly, že bez použití metod ochrany materiálu klesla účinnost panelu během 12 týdnů po vystavení slunci na méně než 40 % původní hodnoty.
Panel, který by vystačil na několik měsíců, by byl neprodejný. Inženýři se proto rozhodli problém prozkoumat a zjistili, že ho mohou odstranit. Přidáním vrstvy oxidu zinečnatého na sklo se jim podařilo zvýšit úroveň blokování UV záření. Přidali také tenčí vrstvu oxidu zinečnatého přiléhající k oblasti buňky, která absorbuje světlo. Museli však také přidat vrstvu materiálu zvaného IC-SAM vyrobeného z uhlíku, aby se zabránilo rozpadu oxidu zinečnatého v absorbéru světla. Nakonec byla přidána další vrstva tvořená fullerenem, která chrání světelný absorbér.
Vysoká účinnost po 30 letech používání
Technologie zatím není zdaleka dokonalá, protože průhlednost modulu je pouze 40 procent, takže není příliš vhodný pro okna. Tým se však domnívá, že transparentnost lze zvýšit na 60 %. Důležité však je, že podle studie si průhledné solární panely zachovají 80 % účinnosti i po 30 letech.
Zdroj: news.umich.edu