Ukrajina obdrží nejmodernější dělostřelectvo se zajímavými doplňky. Pancíř má vydržet téměř všechno
Italové nejsou nejaktivnější zemí podporující Ukrajinu, zejména v posledních měsících kvůli třenicím ve vládě. Italské houfnice PzH 2000 dorazily na Ukrajinu s přídavným pancéřováním, které je má chránit před bezpilotními letouny Lancet „kamikadze“. Vysvětlujeme výkonnost italských houfnic PzH 2000.
Nyní se na Ukrajině objevily fotografie, na nichž jsou vidět bývalé italské Panzerhaubitze 2000 přidělené 43. dělostřelecké brigádě. Již dříve bylo oznámeno dodání šesti armatohaubitzů, čímž se celkový počet PzH 2000 na Ukrajině zvýšil na 28.
Z fotografií je patrné, že stejně jako německé exempláře jsou i italské exempláře vybaveny sekundárními pancéřovými balíčky proti protitankové kazetové submunici a bezpilotními letouny Lancet-3 „kamikadze“ podobně jako Igelpanzerung. Je vidět, že italská varianta má jiné proporce než německá varianta.
#Ukraine: Italy ?? transferred PzH 2000 155mm self-propelled howitzers to Ukraine – these ex-Italian SPHs were spotted in use with the Ukrainian 43rd Artillery Brigade.
— ?? Ukraine Weapons Tracker (@UAWeapons) January 21, 2023
It is unknown how many have been transferred but it has been previously claimed that Italy would supply 6. pic.twitter.com/6sXONRRfnS
Gumové hroty vypadají kratší a základna, která se pravděpodobně také skládá z keramických a/nebo kompozitních materiálů, je výrazně silnější. Navíc podle pouštní kamufláže vypadá jako balíček, který ještě pamatuje dny mise v Afghánistánu.
Toto obrnění prokázalo velkou účinnost proti ruským bezpilotním letounům Lancet-3 „kamikadze“, které Specnaz používal k lovu západního dělostřelectva. Již padly za oběť několika systémům, jako je francouzský Caesar nebo polský AHS Krab a houfnice PzH 2000 byla pouze poškozena.
Panzerhaubitze 2000 je jedním z nejmodernějších dělostřeleckých systémů na světě, který se vyznačuje velmi vysokou rychlostí palby až 10 ran/min a schopností vypálit až pět ran v režimu MRSI (multiple round simultaneous impact). V tomto režimu dopadají všechny vystřelené náboje na cíl téměř současně, což umocňuje chaos a destrukci.
Dosah řízené palby závisí na použité munici, neboť se pohybuje od ~31 km u nejlevnějších střel DM121, OFd MKM až po více než 60 km u střel s raketovými nosiči, jako je M549A1. Na druhou stranu, pokud se použije experimentální munice Vulcano GLR, může se dosah řízené palby zvýšit na 70-80 km.
Zdroj: Militarnyj