Tyto ruské termobarické zbraně trhají plíce a ničí všechno živé
Termobarické zbraně mají díky svému způsobu působení podobný účinek jako miniaturní jaderná nálož, pouze bez radiace. Začíná vznícením aerosolové výbušniny rozprašované do vzduchu. V epicentru pak máme ohnivou kouli, jejíž teplota dosahuje až 3000 stupňů Celsia.
Tím se vše v zóně exploze jednoduše vypaří a veškerý okolní kyslík se spotřebuje.
Kromě toho vzniká také rázová vlna, která je však slabší než u klasických výbušnin o stejné hmotnosti. Má také odlišné vlastnosti, protože spotřebování veškerého kyslíku uvnitř způsobuje podtlak, který vytváří zpětnou vlnu. Výsledkem jsou tlakové rázy až několik set kg na cm2, které mohou poškodit i trupy letadel, natož živé bytosti.
Způsobují mučivá muka, protože mozek je dobře chráněn lebkou, ale například plíce jsou pak fakticky protrženy. Za zmínku stojí i to, že v uzavřeném terénu, jako je opevnění, jeskyně nebo hustá zástavba, se účinek zesiluje, protože vlny se dostávají do rezonance.
#Russia / #Ukraine ????: #Russian Forces released a video of their attack on #Ukrainian Troops in Novoselovskoye in #Luhansk.
— War Noir (@war_noir) January 19, 2023
The attack was apparently conducted with 220mm TOS-1A ‚Solntsepyok‘ MRL with M0.1.01.04M thermobaric rockets. pic.twitter.com/vFrFkrj0wg
Rusové ostřelovali ukrajinské pozice v Novoselivsku v Luhanské oblasti obávaným systémem TOS-1A. Připomínáme, co je to termobarická zbraň, známá také jako chudý příbuzný jaderných zbraní, a jak funguje.
Na východním úseku fronty probíhají nejtěžší a nejkrvavější boje. Rusové jsou natolik zoufalí, že se tam dopouštějí válečných zločinů, protože použití termobarických ničivých zbraní v urbanizovaném terénu nelze nazvat jinak.
Zbraně tohoto typu jsou v městském prostředí zakázány článkem 3 Úmluvy o zákazu nebo omezení použití některých konvenčních zbraní ze dne 2. prosince 1983, Ženevskými úmluvami a zásadou nezpůsobovat zbytečné utrpení a nadměrnou krutost.
Zdroj: 19fortyfive