NASA vyfotila děsivou fotku mlhoviny. Vypadá jako mýtický obr se svítícím okem
Nový děsivý snímek mlhoviny Kužel ukazuje oblak studeného molekulárního plynu a prachu, v němž se tvoří hvězdy, v dosud nevídaných detailech, jak uvádí server Space.
Mlhovina dostala své jméno podle svého kuželovitého tvaru a nachází se v bouřlivé oblasti NGC 2264, která je místem intenzivní tvorby hvězd vzdáleným od Země přibližně 2 500 světelných let.
Vzhledem k tomu, že se nachází relativně blízko naší planety, byla mlhovina Kužel dobře prozkoumána. Podle prohlášení Evropské observatoře však předchozí snímky postrádaly neuvěřitelné detaily, které jsou patrné z nového pozorování, jež bylo provedeno počátkem tohoto roku pomocí dalekohledu VLT (Very Large Telescope) umístěného v poušti Atacama v severním Chile.
Na snímku dalekohledu VLT získala mlhovina, která se nachází v souhvězdí Jednorožce temný a neproniknutelně zamračený vzhled, takže příznačně vypadá téměř jako samotná mytologická bytost. NASA barvitě popisuje mlhovinu Kužel jako noční můru, která vystrkuje hlavu z karmínového moře.

Na snímku pořízeném pomocí spektrografu FORS2 (Focal Reducer/low Dispersion Spectrograph 2) na dalekohledu VLT je plynný vodík vidět modře a plynná síra červeně. Spíše než v obvyklé modré barvě vypadají mladé hvězdy v mlhovině téměř jako zlaté jiskřičky.
Kuželová mlhovina je pozoruhodným příkladem sloupovitých oblaků chladného molekulárního plynu a prachu, které slouží jako surovina pro zrod hvězd. Tento sloupovitý tvar vzniká, když mladé, jasně modré hvězdy vyzařují intenzivní ultrafialové záření a hvězdný vítr, který odfoukává materiál z jejich okolí. Jak se tento materiál posouvá, tlačí na plyn a prach dále od těchto mladých hvězd a stlačuje je do hustých, vysokých pilířů.
Zdroj: redakce, space.com, eso.org, hubblesite.org