Seznamte se s FV4005 Stage II. Je to nejvýkonnější stíhač tanků, jaký byl kdy postaven
Krátce po druhé světové válce se Británie pustila do vývoje nové generace stíhače tanků. Nová zbraň využívala podvozek tanku Centurion a byla vybavena nejvýkonnějším tankovým kanónem v historii.
Na přehlídce vítězství v Berlíně v září 1945 Rusové ohromili svět představením tanku IS-3. Nová generace sovětských těžkých tanků se Západu jevila jako vážná hrozba a technologický průlom: těžce vyzbrojené a pancéřované nové IS byly relativně lehké a kompaktní.
Pro Západ se možnost zničení takového stroje stala naléhavou nutností. Na britské straně se jako odpověď na tuto výzvu ukázal stíhač tanků – neobvyklá konstrukce nazvaná FV4005 Stage II.
Nejsilnější ničitel tanků
Jednalo se o experimentální stíhač tanků, postavený na podvozku tanku Centurion. To, co na něj bylo nasazeno, nemá v dějinách pancéřových zbraní obdoby – soudě podle ráže a rozměrů by se hodil spíše pro námořní a lehké křižníky.

Britové předpokládali, že nová zbraň bude ničit cíle chráněné pancířem ráže 152 mm pod úhlem 60 stupňů ze vzdálenosti něco přes 1800 metrů. Za tímto účelem byl na tank namontován kanon L4 ráže 183 mm, který byl umístěn ve velmi velké pancéřové věži, jež poskytovala prostor pro práci posádky.
Prasknutí místo proražení
L4 střílela náboje HESH (High-Explosive Squash Head) o délce 1440 mm a ráži 183 mm, které se od typické protitankové munice lišily nejen velikostí.
Testy ukázaly, že ke zničení tanku není vůbec nutné prorazit jeho pancíř. Střely HESH si teoreticky nevedly špatně, ale s hmotností přes 72 kg a výbušnou náplní až 33 kg nemusely vůbec nic prorazit.
Stačil výbuch přímo na cíli nebo někde v jeho blízkosti. Její síla byla tak velká, že i bez proražení pancíře zcela zničila jakýkoli tank.
Takto vystřelená vozidla byla někdy rozdrcena nebo – jako v případě testovaných Centurionů – odletěly věže nebo se roztrhla korba napůl. Přestože formálně pak nebyl proražen žádný z pancéřových plátů, zaručovalo to zničení i těch nejsilněji pancéřovaných objektů.
Zdroj: tech.wp.pl