NASA ukazuje, jak zní vesmír. Převedla snímky pořízené Webbovým teleskopem na hudbu
V červenci NASA představila snímky pořízené vesmírným teleskopem Jamese Webba, který má přinést revoluci v pohledu na vesmír. Nyní se americká vesmírná agentura rozhodla využít takzvanou sonifikaci a prezentovat je ve formě zvuků, jak se píše na jejich webu.
NASA představila sonifikace tří snímků pořízených vesmírným teleskopem Jamese Webba (JWST). Jedná se o sonifikace planetární mlhoviny NGC 3132 (známé také jako Roztržená osmička nebo mlhovina Jižní prstenec), mlhoviny Carina (NGC 3372) a horkého plynného obra, exoplanety WASP-96 b. Každá z vytvořených skladeb je jiná, takže stojí za to si všechny tři poslechnout.
NASA převedla vesmírné fotografie na zvuk
Vesmírné zvuky byly vytvořeny v rámci projektu „Universe of Learning“, který je určen pro zrakově postižené. Tímto projektem chce NASA rozšířit povědomí o možnostech a úspěších vesmírného dalekohledu Jamese Webba i mezi ty, kteří nemohou vidět působivé snímky mlhoviny Carina nebo exoplanety WASP-96 b.
Zvuky byly vytvořeny pomocí tzv. sonifikace. Jedná se o převod astronomických dat na zvuk. Odborníci zahrnuli předem definované parametry a poukázali na to, že například každá hvězda ve dvou mlhovinách vydává odlišný zvuk, který závisí například na její velikosti, jasnosti a stáří.
Na tvorbě zvuků se podíleli také hudebníci, přičemž člen komunity zrakově postižených pomáhal vytvořit co nejlepší vesmírné písně.
Zdroj: nasa.gov