Dozvíme se někdy pravou podstatu objektu ‚Oumuamua, prvního mezihvězdného návštěvníka?
Dne 19. října 2017 spatřil Robert Weryk, astronom z Havajské univerzity v Manoa, pomocí dalekohledu Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System (Pan-STARRS1) na Havaji nový zajímavý objekt. Od okamžiku objevu to byl podivný objekt. Měl podivnou dráhu, podivnou rychlost, podivné vlastnosti.
Podivný objekt, později pojmenovaný ‚Ouamuamua, byl prvním známým mezihvězdným objektem, který navštívil sluneční soustavu. Astronomové však mohli zvláštního návštěvníka pozorovat pouhých 11 dní, než se ukázalo, že je příliš malý a příliš slabý na to, aby jej bylo možné detekovat. Vzhledem k tomu, že informace získané během tak krátkého pozorovacího období byly velmi kusé, zůstává skutečná povaha ‚Ouamuamua i dnes záhadou.
‚Oumuamua, havajské slovo, které se zhruba překládá jako „zvěd“, je výstižný název. Objekt je vyslancem, zástupcem jakéhosi vzdáleného (a neznámého) hvězdného systému. Než se setkal se Sluncem, putoval stovky milionů nebo možná miliardy let chladnými a prázdnými mezihvězdnými hlubinami Mléčné dráhy.
‚Oumuamua není velký. Největší strana objektu je široká 10 až 100 metrů a pohodlně by se vešla na fotbalové hřiště.
Odražené sluneční světlo od ‚Oumuamua se neustále ztlumovalo a rozjasňovalo, což astronomům napovídalo, že objekt se každých několik hodin převrací z jednoho konce na druhý. Na základě tohoto kolísání světla astronomové určili, že ‚Oumuamua je mnohem delší než široký, a to pětkrát až desetkrát, což znamená, že má tvar buď doutníku, nebo placky, píše web Space.
V době, kdy byl ‚Oumuamua objeven, byl již na cestě ze sluneční soustavy. Vzhledem k neuvěřitelné rychlosti objektu a strmému úhlu vůči zbytku soustavy nebyl ‚Oumuamua gravitačně vázán na Slunce.

Astronomové sledovali ‚Oumuamua pomocí různých pozemních i kosmických observatoří po dobu přibližně 11 dní. To je vše: 11 dní. Tato pozorování jsou veškeré informace, které kdy o tomto záhadném návštěvníkovi budeme mít; ‚Oumuamua je již příliš vzdálen a příliš slabý na to, aby jej bylo možné pozorovat i těmi nejvýkonnějšími přístroji, a žádná raketa nemůže doufat, že ho dostihne.
Je navždy pryč.
Známé neznámé
‚Oumuamua je pravděpodobně nejpodivnějším objektem, který jsme kdy spatřili uvnitř sluneční soustavy. Žádný jiný známý asteroid ani kometa nemá tak extrémní tvar (i když, abychom byli spravedliví, náš katalog objektů o velikosti 100 metrů a více není úplně kompletní). ‚Oumuamua má prachově červenou barvu, která je podobná odstínům jiných objektů hluboké sluneční soustavy. Nechová se však jako kometa, což je nejběžnější malý objekt v těchto vzdálenostech od Slunce.
Mezihvězdný návštěvník vstoupil do sluneční soustavy rychlostí velmi blízkou lokálnímu standardu klidu, což je průměrná rychlost hvězd v našem okolí. Většina těchto hvězd má však individuální rychlosti mnohem vyšší. Proč by tedy ‚Oumuamua měla mít něco velmi blízkého průměrnému číslu? To zůstává záhadou.
A konečně, na své cestě ze sluneční soustavy poskytl ‚Oumuamua astronomům ještě jednu obří záhadu: zdálo se, že se zrychluje a každým dnem se od Slunce vzdaluje o něco rychleji. To by u komet, které mohou mít abnormální profily zrychlení v důsledku odplyňování materiálů, nebylo nic divného. Pozorování komety ‚Oumuamua však žádnou takovou aktivitu neodhalila.
Konečný původ
Za několik let od původního objevu byl spatřen pouze jeden další mezihvězdný návštěvník. A tento objekt, nazvaný 2I/Borisov, vypadal a choval se jako každá jiná kometa. Nic podobného jako ‚Oumuamua nebylo nikdy předtím ani potom spatřeno.

Co je tedy ‚Oumuamua? Debata pokračuje, spekulace jsou v tak chudém prostředí na data velmi plodné. Harvardský astronom Avi Loeb využil nedostatku dat k návrhu, že ‚Oumuamua je mimozemská loď. Ale vzhledem k tomu, že inteligentní mimozemšťané si mohou dělat, co chtějí, mohlo by to být vysvětlení prakticky jakéhokoli pozorování.
Astronomové také nabídli řadu vysvětlení, která mimozemšťany nejsou. Jedním z nich je, že ‚Oumuamua je možná dusíkový ledovec, který se kdysi dávno odštěpil od objektu podobného Plutu. Podle Loeba a jeho kolegy Amira Siraje, studenta Harvardovy univerzity, je to však nemožné, protože čistý dusík je na Plutu i ve vesmíru vůbec velmi vzácný. Vypočítali, že hmotnost exopluta potřebná ke vzniku čistého dusíku ‚Oumuamua je závratně vysoká.
Jiní badatelé navrhli, že ‚Oumuamua je možná blokem pevného vodíku, který vznikl na okraji obřího molekulárního mračna jako vedlejší produkt při vzniku sluneční soustavy. Jiní se domnívají, že ‚Oumuamua je přece jen kometa – cizí, která byla gravitační interakcí vykopnuta z rodné sluneční soustavy, nebo kometa, která se zformovala zde, v naší sluneční soustavě, a pak se vydala daleko ven, než naposledy zakroužila kolem nás.
To se nakonec nikdy nedozvíme. A možná bychom, stejně jako ten podivný návštěvník, měli jít dál.
Zdroj: space.com