Ořechové skořápky místo uhlí. Řešení z východu
Každý, kdo topí uhlím, ví, jak obtížné je toto palivo koupit. Komodita je drahá nebo není k dispozici vůbec. Řešením by mohly být skořápky palmových ořechů.
Přestože se v Česku uhlí těží, pro jednotlivé odběratele je ho nedostatek. Fronty na odběr suroviny z dolů jsou obrovské a dostupnost komodity je omezená, takže možnost jejího nákupu hraničí se zázrakem. Indonésie má představu, čím ji nahradit.
Země je největším světovým producentem PKS, tedy drcených skořápek palmových ořechů, přesněji řečeno guinejské palmy olejné. Tato surovina je ideální pro vytápění. Má vysokou výhřevnost a relativně málo znečišťuje ovzduší.
Skořápky ořechů označované jako palmojádrové skořápky (PKS) mají výhřevnost 4000 kcal, tedy přibližně 18 MJ. Podle údajů, které lze vyčíst ze studie zveřejněné na sciencedirect.com, může tato hodnota činit více než 20 MJ, tedy asi 4800 kcal. Pro srovnání, výhřevnost černého uhlí se pohybuje kolem 25-29 MJ.
PKS tedy poskytuje o něco méně energie, ale je také méně škodlivý pro životní prostředí. Má nízký obsah popela (sotva 2 %), zanedbatelný obsah chloru <0,05 %, obsah sodíku a draslíku nižší než 5 % a stabilní vlhkost 13-18 %.
Spalování ořechových skořápek lze provádět v typických uhelných kotlích, přičemž se snižují emise CO2. Další výhodou PKS je, že se při přepravě nedrolí a nenasákne vodou.
Zdroj: sciencedirect.com