Umělá inteligence se učí rozpoznávat druhy infikovaných komárů

Vědci shromáždili 1500 obrázků komárů – rozpláclých i nerozpláclých – pro trénink umělé inteligence. Jejich cílem je vytvořit aplikaci pro chytré telefony, která dokáže sledovat druhy způsobující nemoci. Umělá inteligence vycvičená k rozpoznávání živých i mrtvých komárů by mohla pomoci sledovat tři druhy, které jsou nejvíce zodpovědné za přenos nemocí, uvedl server Newscientist.

Komáři zabíjejí více lidí než kterýkoli jiný živočich, protože mohou přenášet nemoci, jako je horečka dengue, malárie a virová horečka Zika. Použití umělé inteligence k automatické identifikaci různých druhů komárů by mohlo usnadnit sledování jejich výskytu po celém světě – taková umělá inteligence však potřebuje mnoho snímků komárů, aby se mohla učit.

Song-Quan Ong z University Malaysia Sabah a Hamdan Ahmad z University of Science v Malajsii získali tři dobrovolníky, kteří jim pomohli zobrazit komáry žluté zimnice (Aedes aegypti), asijské tygří komáry (Aedes albopictus) a komáry domácí jižní (Culex quinquefasciatus). Výzkumníci pořídili dvě fotografie každého komára, který přistál na rukou dobrovolníků: jednu hned po přistání a druhou po rozprsknutí.

Někteří komáři dobrovolníky kousli ještě předtím, než byli rozplácnuti, ale jiní byli zabiti dříve, než k tomu dostali příležitost. „Naším cílem je vytvořit snímky, které se podobají skutečnému životu,“ říká Ong.

Celkem vědci pořídili 1500 snímků, polovinu živých komárů a polovinu těch, kteří byli infikováni.

Tento soubor dat pak dvojice použila k tréninku dvou různých umělých inteligencí pro rozpoznávání komárů na lidské kůži. Lepší umělá inteligence dokázala odhadnout správný druh přibližně v 80 % případů. Nakonec by taková umělá inteligence mohla sloužit jako aplikace pro chytré telefony, kterou by lidé mohli používat k identifikaci komárů, s nimiž se setkají, a která by pomohla vědcům tento hmyz sledovat.

Již dříve se objevily snahy o automatickou identifikaci komárů. Jedna výzkumná skupina vycvičila umělou inteligenci, aby klasifikovala 15 druhů komárů z celého světa podle jejich pohlaví, rodu, druhu a kmene. Jiný tým vycvičil umělou inteligenci k identifikaci 67 různých druhů komárů. Každý z nich vytvořil vlastní soubor dat, který by teoreticky mohl být kombinován s tím nejnovějším.

„Čím více snímků komárů je k dispozici, tím lépe,“ říká Jannelle Couret z University of Rhode Island.

I tak je stále lepší spoléhat na prevenci a při odchodu do přírody se raději ošetřit repelentem a v případě podezřelého pupínku raději zajít k lékaři.

Zdroj: newscientist.com