Vědci vytvořili robota ve stylu Transformera, který cestuje tělem a léčí nemoci

Vědci vytvořili robota ve stylu Transformera, který cestuje lidským tělem a léčí nemoci. Malý stroj měnící tvar je inspirován japonským uměním skládání papíru origami, píše web Hull Live.

Je ovládán magnety a přenáší užitečný náklad přímo k nádoru, krevní sraženině nebo infekci. Tento „milibot“ má přinést revoluci v medicíně a nahradit pilulky nebo nitrožilní injekce, které mohou způsobit život ohrožující vedlejší účinky.

Může se plazit, otáčet a plavat, aby se dostal do úzkých prostor a mohl dávkovat léky nebo zkoumat vnitřní uspořádání. Aktuátor poskytuje nevázané ovládání pro neinvazivní provoz – což umožňuje miniaturizaci.

Připomíná to zápletku filmu Fantastická cesta, v níž byla ponorka a její posádka zmenšena a vstříknuta umírajícímu pacientovi do žil. Laserovými zbraněmi zničili blokádu poté, co pronikli do jeho mozku. Sci-fi klasika šedesátých let s Raquel Welchovou v hlavní roli od té doby budí fantazii.

Přístroj také odráží Transformery – komiksové postavy, které se mění v auta. Korespondující autor doktor Ruike Zhao uvedl, že „bezdrátový obojživelný origami millirobot“ s možností otáčení je tak mrštný, jak naznačuje jeho název.

Pohybuje se „elegantně a rychle“ po kluzkém, nerovném povrchu orgánů i tělními tekutinami. Na rozdíl od polykaných tablet nebo injekčně podávaných tekutin zadržuje lék, dokud „nedosáhne cíle, a pak jej uvolní ve vysoké koncentraci“.

Doktor Zhao uvedl, že robot popsaný v časopise Nature Communications je „nejrobustnější a nejmultifunkčnější robot, jakého jsme kdy vyvinuli“.

Průlomová konstrukce jde nad rámec většiny robotů založených na origami, kteří využívají skládání pouze k ovládání způsobu, jakým se morfují a pohybují. Droktor Zhao ze Stanfordovy univerzity v Kalifornii přirovnal některé činnosti k minutové harmonice, která vypouští léky.

Dalším jedinečným aspektem jsou geometrické prvky včetně dlouhého otvoru uprostřed a štěrbin šikmo vzhůru po stranách, které snižují odpor vody a zvyšují účinnost. Při tom využívá podtlaku.

Robot měří na šířku méně než třetinu palce (7,8 mm). Je vybaven magnetickými destičkami a dokáže v okamžiku změnit směr.

Způsoby lokomoce si volí sám podle překážek, které musí v těle překonávat – od orgánů až po proudy tekutin.
Skládáním nebo rozkládáním dokáže pomocí pumpování dopravit tekutý lék. Kroucením vzniká také sací mechanismus pro přepravu nákladu.

Očekává se, že její roboti budou časem přenášet nástroje nebo kamery do těla a také dávkovat léky. To by změnilo způsob, jakým lékaři vyšetřují pacienty. Její laboratoř také pracuje na ultrazvukovém zobrazování, které by umožnilo sledovat, kam se roboti dostanou – odpadla by tak nutnost rozřezávat orgány.

Robot, který je „první svého druhu“, v současné době prochází testy před pokusy na zvířatech. Pokud budou úspěšné, budou následovat klinické testy na lidech.

Zdroj: Hull Live