Útoky na ruská letiště. Stála za nimi tajná zbraň Ukrajiny? Jaká?

V průběhu dvou dnů došlo k sérii výbuchů na třech ruských letištích, na nichž jsou umístěna letadla provádějící útoky proti Ukrajině. Moskva tvrdí, že údery byly provedeny bezpilotními letouny, ale je možné, že za nimi stál zcela jiný typ zbraně. Jaký?

Ukrajinský web Defense Express analyzoval, jaké vybavení mohlo stát za nedávnými útoky na ruská letiště, za předpokladu, že šlo o koordinované útoky provedené Ukrajinci. Mezi uvedenými zbraněmi byly i upravené bezpilotní letouny, ale publikace nevyloučila možnost, že Kyjev použil rakety, které sám vyvinul. Kremelská propaganda může záměrně hlásat, že útoky provedly bezpilotní letouny, protože zasažení klíčových leteckých základen raketami by odhalilo slabiny ruské protivzdušné obrany.

Drony ze sovětské éry a další

Na základě záběrů z útoku na letiště Engels bylo odhadnuto, že k výbuchu přispěly zbraně, které se pohybovaly rychlostí přibližně 220 m/s, tedy 792 km/h. To znamená, že mluvíme o letadle s proudovým motorem, které je schopné letět vysokou rychlostí v malé výšce. Seznam potenciálních zbraní, které by mohly zaútočit na ruská letiště, zahrnuje postsovětské bezpilotní průzkumné letouny Tu-141 „Striž“ a Tu-143 „Rejs“, přestavěné na úderné drony.

Obě konstrukce vyráběl závod Tupolev. Hlavním úkolem Tu-141 „Striž“ je provádět průzkumné mise několik kilometrů za frontovou linií. Stroj se pohybuje rychlostí 1100 km/h a jeho maximální výška je 6 km (je schopen létat i v malých výškách kolem 10 m). Dolet dronu je 1000 km, takže by mohl snadno dosáhnout ruských letišť z ukrajinského území. Naproti tomu Tu-143 „Rejs“ dosahuje rychlosti až 925 km/h a má dolet 200 km.

Je možné, že ruská letiště mohl zasáhnout i dron dlouhého doletu, který vyvíjí ukrajinská zbrojovka Ukroboronprom. Očekává se, že dolet bezpilotního letounu bude přibližně 1 000 km a užitečné zatížení 70-75 kg. Pokud by Ukrajina skutečně provedla útok touto zbraní, jednalo by se o další bojové použití prototypu.

Tajná zbraň Ukrajiny?

Vysoká rychlost a nízký letový strop stroje mohou ukazovat na jinou možnost. Střely s plochou dráhou letu byly vyvinuty na Ukrajině a brzy se začaly vyrábět sériově. Před ruskou invazí Kyjev představil veřejnosti návrhy těchto zbraní a na výstavách dokonce vystavoval jejich koncepční makety. Ačkoli není známo, zda se Ukrajině podařilo zavést sériové modely těchto zbraní, vytvoření křižující střely je o něco snazší úkol než vývoj balistické střely.

Důvod, proč Ruská federace trvá na dronech, může být také zcela pochopitelný. Kreml se možná bojí přiznat, že Ukrajina nezávisle vyvinula a odpálila řadu řízených střel, které mohou proniknout protivzdušnou obranou Ruské federace a zasáhnout srdce ruského letectva.

Zdroj: Defense Express, Wikipedia