Zvuky a hudba mohou zmírňovat bolest. Jak je to možné?

Zvuky a hudba se mohou stát účinným lékem proti bolesti, nejen proto, že uklidňují nebo rozptylují pozornost, ale aktivují neuronální obvody ke snížení bolesti. Potvrdila to série nových experimentů provedených výzkumníky z Čínského národního institutu pro dentální a kraniofaciální výzkum (NIDCR) a Univerzity věd a technologie v Číně.

Podle nejnovější studie na myších se ukazuje, že intenzita zvuků působí na určité nervové obvody, které vyvolávají úlevu od bolesti. Již nejméně 50 let je známo, že hudba a některé druhy zvuků mají na člověka analgetické účinky, takže muzikoterapie se používá ke zmírnění pooperačních bolestí nebo při operacích.

Podle webu Ansa.it stále ale nebylo jasné, co spouští tyto účinky, zejména jde-li o hudbu samotnou. Nové testy na myších ukazují, že klíčovým faktorem je intenzita zvuků a jejich schopnost aktivovat specifické nervové obvody. Vědci použili zvukovou „léčbu“ na myši s bolestí v tlapce. Byly použity tři typy zvuků: klasická hudba, disharmonické (neladící) zvuky a takzvaný „bílý šum“.

Neuronová aktivita myší byla zaznamenávána v reálném čase pomocí kombinace průzkumných metod, od behaviorálních testů po sofistikované zobrazovací techniky. Překvapivě všechny tři typy zvuku, když byly přehrávány s nízkou intenzitou vzhledem ke zvukům v pozadí (na úrovni šepotu), snižovaly u myší citlivost na bolest. 

Výzkumy také identifikovaly nervové okruhy odpovědné za snížení bolestivosti a dokázaly přímou souvislost mezi zvuky a analgetickými účinky. U lidí je toto mnohem složitější než u myší, ale nový objev otevírá nové možné cesty studia vlivu zvuků na mozkovou aktivitu a může najít větší uplatnění například v lékařské oblasti. 

Zdroj: Ansa.it