Ztroskotané kousky stavebnice Lego se i po 25 letech stále vyplavují na anglických plážích


Dne 13. února 1997 zasáhla vlna na rozbouřeném oceánu nákladní loď Tokio Express. Mezi 62 přepravními kontejnery na palubě se v jednom z nich nacházelo téměř pět milionů plastových dílů populární stavebnice Lego. Od těch časů nenacházejí místní obyvatelé a turisté na plážích anglického poloostrova Cornwall pouze mušle, uvádí se na serveru SmithsonianMag.

Jmenovaná loď byla na cestě do New Yorku poté, co naložila svůj náklad v nizozemském Rotterdamu. Když do nákladní lodi 32 kilometrů od pevniny narazila nečekaně 28metrová vlna, smetla do moře kontejner s Legem. Ironií osudu je, že mnoho dílů stavebnice bylo s motivy mořských tvorů. Tato událost, známá jako Velká skvrna Lega, je nejhorší ekologickou katastrofou spojenou s hračkami všech dob. Mimo stavebnici skončily v moři také další předměty, například 10 000 jednorázových zapalovačů, superlepidla a další nebezpečné chemikálie.

Od té doby nachází sběratelé na pobřeží Cornwallu „vzácné“ kousky, jako jsou chobotnice či zelení draci. Tracey Williamsová – místní obyvatelka, plážová turistka a ekologická aktivistka, dokumentuje únik Lega již několik let na stránkách sociálních médií pod profilem „Lego Lost at Sea“ (Lego ztracené v moři). Nedávno vydala také knihu s názvem „ADRIFT Podivuhodný příběh Lega ztraceného na moři“.

Ze 4 756 940 kostiček Lega na palubě bylo asi 3 178 807 dostatečně lehkých na to, aby plavaly na hladině. Podél pobřeží se, kromě chobotnic a draků, pravidelně objevují například malé plastové květiny a miniaturní ploutve potápěčů, ale také princezny. „Nyní nacházíme kusy, které plavaly, ale také díly, které se potopily,“ říká Tracey Williamsová. „Nálezy nám nabízí přehled o tom, co se s plastem v oceánu děje, jak daleko je unášen a jak se rozkládá“, doplňuje.

Ačkoli novinky ohledně nově vyplavených kousků mohou vzbuzovat úsměvný údiv, hračky upozorňují na dopad plastového znečištění oceánů. Rozklad plastů v oceánu může trvat staletí, a jak se rozkládají, uvolňují se z nich chemické látky, které mohou narušit reprodukční systém živočichů. S následky úniku plastů z lodi Tokio Express se budou potýkat i budoucí generace. Jedna ze studií publikovaných v roce 2020 zjistila, že bude trvat přibližně 1 300 let, než se lego z roku 1997 zcela rozloží. Podle odborných statistik skončí v oceánech každoročně nejméně 14 milionů tun plastů, které tvoří 80 % veškerého odpadu nalezeného v hlubokomořských sedimentech a na vodní hladině.

Zdroj: smithsonianmag.com