Zimo, kde jsi? Nedostatek sněhu v Alpách je vidět i z vesmíru

Evropa zahájila nový rok intenzivní zimní vlnou veder. Vysoké teploty a nedostatek sněhových srážek v Alpách a Pyrenejích způsobily, že v několika lyžařských střediscích je jen málo sněhu nebo vůbec žádný. Rozdíl ve sněhové pokrývce je patrný na těchto snímcích z družice Copernicus Sentinel-2, pořízených v lednu 2022 v porovnání s lednem 2023, které zachycují lyžařská střediska Flims, Laax a Falera ve Švýcarsku, jak uvádí server SciTechDaily.

Podle Světové meteorologické organizace vyvolala oblast vysokého tlaku vzduchu nad Středomořím a atlantický systém nízkého tlaku vzduchu silné jihozápadní proudění, které přineslo teplý vzduch ze severozápadní Afriky do středních zeměpisných šířek. Vzduch se při průchodu severním Atlantikem dále ohříval v důsledku vyšších teplot povrchu moře, než je obvyklé.

To vše způsobilo, že na Silvestra a Nový rok panovala rekordní vedra a v mnoha evropských zemích byly pozorovány teploty přesahující 20 °C. Nečekaně teplé počasí přichází po nesnesitelně horkém počasí v roce 2022, kdy podle nejnovější zprávy o změně klimatu Copernicus zveřejněné před několika dny bylo v Evropě zaznamenáno nejteplejší léto v historii.

Na satelitním snímku z roku 2023 se sníh nachází spíše na vrcholcích nad 2000 m n. m., zatímco lyžařské sjezdovky pod touto nadmořskou výškou se v letošní sezóně musely spolehnout na umělé zasněžování. Umělé sjezdovky jsou vidět jako tenké bílé proužky ve spodní části snímku z roku 2023.

Copernicus Sentinel-2 je mise dvou družic. Každá družice nese kameru s vysokým rozlišením, která snímá zemský povrch ve 13 spektrálních pásmech. Společně pokryjí každých pět dní na rovníku veškerý zemský povrch, velké ostrovy, vnitrozemí a pobřežní vody.

Zdroj: scitechdaily.com