Země se zmenšuje, tvrdí výzkumník zabývající se atmosférou. Máme se bát?

Země si neustále vyměňuje hmotu s okolní sluneční soustavou. Na jedné straně získává hmotnost díky meteoritům, které ji bombardují a na druhé straně plyny z atmosféry unikají do vesmíru. Vědec odhaluje rovnováhu těchto změn a jejich význam pro nás lidi.

Předpokládá se, že Země, stejně jako všechny ostatní planety vznikla akrecí, píše server Live Science. Akrece je hromadění zrnek kosmického prachu, který zůstal po vzniku hvězdy. Když se před miliardami let zrodilo naše Slunce, vznášel se kolem něj obrovský oblak plynu a prachu. To bylo známé jako sluneční mlhovina. Kusy hornin, které v ní kolovaly, se začaly spojovat do stále větších celků a z jednoho takového celku se před 4,5 miliardami let stala Země.

Akrece se však zcela nezastavila. V současné době se s ním také setkáváme, i když ve stopovém množství. Zrnka kosmického prachu stále dopadají na Zemi v podobě meteoritů. Tyto „vesmírné drobky“ každoročně zvětšují hmotnost naší planety. Zároveň se Země zbavuje části své hmoty tzv. únikem z atmosféry. Jedná se o proces do jisté míry podobný odpařování, i když v mnohem větším měřítku.

Jde o to, že atomy kyslíku, vodíku a helia přítomné v naší atmosféře absorbují tolik sluneční energie, že se mohou uvolnit ze zemského magnetického pole (které je drží v atmosféře) a uniknout do vesmíru.

O kolik tun ročně?

„Tyto procesy neustále ovlivňují celkovou hmotnost Země,“ říká spolupracovník NASA doktor Guillaume Gronoff, odborník na výzkum atmosféry. „Kvůli plynným darům Země vesmíru se naše planeta, konkrétně její atmosféra, zmenšuje. Ne o moc, ale přesto se zmenšuje,“ zdůrazňuje doktor Gronoff.

Vědec cituje odhady, podle nichž Země každoročně nabývá na hmotnosti asi 16,5 tisíce tun, a to především v důsledku pádu meteoritů. Odhadovaná rychlost úniku atmosféry (vypočtená na základě dlouhodobých družicových údajů) zase ukazuje, že Země tímto způsobem ztrácí asi 82,7 tisíce tun.

„To znamená, že Země ročně ztratí celkem více než 66 tisíc tun hmoty. Ačkoli se to zdá být hodně, v kontextu celé planety je to velmi, velmi, velmi malé číslo,“ ujišťuje doktor Gronoff. A kolik váží Země? Předpokládá se, že hmotnost Země je 5,9736×1024 kg

Ztratí svou atmosféru?

Vědec ujišťuje, že zmenšování Země nepředstavuje dlouhodobý problém. Na základě odhadů úniku plynů z atmosféry doktor Gronoff vypočítal, že při úbytku 60 000 tun plynů ročně by trvalo 5 miliard let, než by Země zcela ztratila svou atmosféru.

Díky procesům na planetě, jako je odpařování vody a sopečné erupce, se však nedostatek v atmosféře neustále doplňuje. Díky tomu odhaduje vědec, že to bude trvat 3000krát déle, než Země ztratí svou atmosféru, což je asi 15,5 bilionu let.

Je pravděpodobné, že lidstvo nepřežije dost dlouho na to, aby zjistilo, zda se tyto odhady blíží pravdě. Očekává se, že za 5 miliard let se Slunce změní v červeného obra, což by mohlo znamenat konec života na Zemi. Kromě toho pokračující globální oteplování a klimatické změny povedou k vyhynutí lidstva mnohem dříve, možná již během několika příštích století, odhadují klimatologové.

Zdroj: livescience.com