Zbraň, která zničila Varšavu. To je Karl-Gerät

Během Varšavského povstání používali Němci mnoho neobvyklých zbraní. Jedním z nich byl obří samohybný minomet Karl-Gerät. Čím se toto zařízení vyznačovalo a jaké byly jeho schopnosti?

Jedna ze slavných fotografií dokumentujících Varšavské povstání zachycuje obrovský výbuch v horních patrech Prudentialu, ikonického varšavského mrakodrapu postaveného ve 30. letech 20. století, jak píše server Panzer Bau.

Výbuch, který zaznamenal voják domácí armády Sylwester Braun alias „Kris“, trvale vychýlil obrovskou budovu z její vertikální polohy. Výbuch byl důsledkem zásahu mrakodrapu dvoutunovým projektilem z minometu Karl-Gerät. To byla jedna z neobvyklých zbraní, které Němci použili během Varšavského povstání.

Dobyvatel Maginotovy linie

Myšlenka postavit obrovské samohybné minomety se ve Třetí říši zrodila ještě před druhou světovou válkou. Němečtí velitelé předpokládali, že budou mít problémy s proražením francouzského opevnění známého jako Maginotova linie. Aby ji mohli porazit, potřebovali zbraň s obrovskou palebnou silou, která by dokázala zničit podzemní opevnění a bunkry jediným výstřelem.

Právě pro tento účel byla navržena velmi neobvyklá zbraň. Zbraň s plným názvem 60 cm Karl Gerät 040 měla ráži 600 mm a velmi krátkou hlaveň o délce pouhé 4 metry, kterou bylo možné zvednout do maximálního úhlu 70 stupňů. V závislosti na typu střely se pohybovala v rozmezí 4-9 km (při použití lehčích střel byla o něco delší).

Monstrum na kolejích

Karl-Gerät byl samohybnou zbraní. Obrovský pásový podvozek včetně namontované zbraně byl více než 11 metrů dlouhý, 4,8 metru vysoký a vážil více než 124 tun. Minomet se mohl pohybovat rychlostí 6-10 km/h, takže kvůli své omezené mobilitě musel být přepravován buď po železnici, nebo na speciálních plošinách vícekolových vozidel, jak uvádí server Military History.

Vlastní pásy se používaly jen na velmi krátké vzdálenosti. K dosažení palebného postavení po opuštění dopravního prostředku. K tomu bylo nutné srovnat a vydláždit trasu cesty a připravit pozici.

Samotná střelba byla komplikovaná operace. Aby bylo možné vystřelit, musel se minomet usadit na zemi (za tímto účelem byly vylity betonové desky), což bylo možné díky speciální konstrukci podvozku, která umožňovala snížit korbu vozidla.

Náboj se nabíjel s vodorovnou hlavní, což znamenalo, že se musel pokaždé znovu zaměřit, což mělo negativní vliv na rychlost střelby – vystřelit bylo možné maximálně jednou za 10 minut. Střely vážily od 1 700 kg (lehké) do 2,2 tuny (těžké). Tyto střely pronikly přibližně 2,5 metru železobetonu. Byla vyvinuta také varianta minometu ráže 54 cm (54 cm Karl Gerät 041) s projektily o hmotnosti 1250 kg.

Severští bohové, ničitelé měst

Celkem bylo vyrobeno sedm minometů Karl-Gerät, včetně jednoho experimentálního exempláře. První dva příklady se jmenovaly Adam a Eva, ale nakonec celá série dostala jména severských bohů: Baldur, Wotan, Thor, Odin, Loki a Ziu.

Zbraně nebyly připraveny pro francouzské tažení. Další kopie byly dokončeny až v druhé polovině roku 1940 a v roce 1941. Minomety našly uplatnění během bojů na východě. Byly použity například při útocích na Sevastopol nebo při obléhání Leningradu, ale průběh bojů nedával Němcům mnoho příležitostí k použití tak silné a zároveň specializované zbraně.

Karl-Gerät ve Varšavském povstání

V boji proti Polákům se používal minomet Ziu. Kromě ostřelování Prudentialu byl známý zásah restaurace Adria v ulici Moniuszki 10.

Takto na okamžik zásahu vzpomíná jeden ze svědků: „Seděli jsme dole v jídelně – prázdné a tiché. Přišel svatý R. Dobrowolski, sedne si vedle nás a usne. Zabliká světlo, shora se ozve prudký nárůst rachotu rozbíjených podlah, náraz – vidím, jak se k nám velmi pomalu blíží obrovský kus zdi, tak pomalu, že mám čas stáhnout „Elu“ pod stůl, odstrčit Dobrowolského, zaklonit hlavu. Cinkot rozbíjejících se zrcadel, hustý mléčný prach zaplňuje místnost, nic není vidět, ticho, křik, ticho, křik, ticho. Odvážejí zraněné, šest, dva lidé byli zabiti.“ (Citát pochází ze studie Hanny Kuczmierowské a Macieje Piekarského).

Ukázalo se, že střela, která tehdy zasáhla Adrii, nevybouchla. Polští ženisté ji tedy zneškodnili a získali z ní cennou výbušninu, kterou povstalci označili za mnohem silnější než TNT. Používal se při výrobě povstaleckých granátů.

Jediný dochovaný Karl-Gerät

Němci hodnotili účinnost minometu Ziu tak moc, že se rozhodli poslat do Varšavy další minomet Karl-Gerät, ale boje skončily dříve, než byla tato zbraň dodána. V pozdějších měsících minomety bojovaly mimo jiné na západní frontě při německém útoku v Ardenách.

Do dnešních dnů se zachoval pouze jeden, a to ten, který ostřeloval Varšavu. S nesprávným názvem „Adam“ je vystaven v Muzeu obrněných zbraní Kubinka u Moskvy.

Zdroj: military-history.fandom.com, panzer-bau.de