Zbavíme se boreliózy? Budoucností jsou geneticky upravená klíšťata

Víme už o pokroku dosaženého v genetické úpravě komárů, aby se zabránilo šíření malárie. Vědci nyní využili podobnou technologii k tomu, aby poprvé upravili i geny u klíšťat, což je významný průlom v boji proti lymské borelióze.

Proč bylo doposud těžší upravit geny klíšťat na rozdíl od komárů? Dostat se do vajíčka klíštěte je složitější, protože má zvenčí tuhou vrstvu, uvnitř vysoký tlak a ještě je potaženo voskovou vrstvou, kterou vytvoří matky parazita takzvaným Geného orgánem.

První krok v průlomové technice zahrnuje odstranění Geného orgánu u matek klíšťat, aby se zabránilo vytvoření voskového povlaku vajíčka. Ta byla poté ošetřena chemikáliemi benzalkoniumchloridem a chloridem sodným, aby se odstranila jejich pevná ochranná vrstva a snížil se tlak uvnitř.

„Podařilo se nám u březích samice klíšťat chirurgicky odstranit orgán zodpovědný za potažení vajíček voskem (Geného orgán), ale stále jsme tím umožnili samičkám klást životaschopná vajíčka,“ říká vědkyně Gulia-Nuss, hlavní autorka studie a molekulární bioložka na Univerzitě v Nevadě, USA. „Tato vajíčka bez vosku, umožnila vpravit do embryí nositele enzymů, které štěpí DNA (CRISPR-Ca9) a tím vajíčko geneticky upravit.

Jak se píše na webu NewAtlas, nyní mohou vědci začít upravovat genom klíšťat ve snaze zabránit přenosu lymské boreliózy. Mohli by učinit klíšťata neškodnými pro lidi i zvířata, podobně jako je tomu v případě komárů.

Zdroj: newatlas.com